Chiński YMTC tnie o 70% zakupy sprzętu do produkcji układów pamięci flash NAND

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Chińska firma Yangtze Memory Technologies Corp (YMTC), która produkuje chipy pamięci 3D NAND, zmniejszyła w ostatnich miesiącach zakupy sprzętu do produkcji chipów o 70%, donosi South China Morning Post, powołując się na anonimowe źródło.

Według publikacji YMTC znacznie zmniejszyło liczbę zamówień od chińskiej firmy Naura Technology Group, która dostarcza sprzęt do trawienia, czyszczenia i chemicznego osadzania z fazy gazowej płytek krzemowych do produkcji chipów. Według źródła publikacji, YMTC zaczęło anulować zamówienia na dostawę sprzętu około czterech miesięcy temu, co zbiega się z momentem, w którym władze USA zdecydowały się na znaczne zwiększenie kontroli eksportu dostaw sprzętu do produkcji zaawansowanych układów scalonych do Chiny. Ponadto YMTC, wraz z 35 innymi chińskimi firmami, również znalazło się na czarnej liście Stanów Zjednoczonych w grudniu tego roku, rzekomo z powodu zagrożenia bezpieczeństwa narodowego.

„YMTC mogło ograniczyć zakupy sprzętu, ponieważ stanęło w obliczu znacznej niepewności co do produkcji i sprzedaży własnych produktów [z powodu sankcji USA]”, skomentował w rozmowie z publikacją Arisa Liu, ekspert ds. półprzewodników z Tajwańskiego Instytutu Badań Ekonomicznych.

YMTC i Naura Technology Group nie komentują tych wiadomości.

Wcześniej zauważono, że YMTC, w obliczu presji sankcji USA, a także w następstwie spowolnienia wzrostu światowego rynku produkcji układów pamięci, było zmuszone zwolnić do dziesięciu procent swojego personelu. Powołując się na styczniowy raport firmy analitycznej TrendForce, South China Morning Post wskazuje, że wielu kluczowych producentów chipów pamięci flash również zmniejszyło lub planuje zmniejszyć wielkość produkcji chipów w najbliższej przyszłości, w obliczu niższych cen chipów w drugiej połowie 2022 r. .

YMTC był postrzegany przez analityków jako potężny gracz zdolny do wejścia na wysoce konkurencyjny rynek chipów NAND flash, który jest obecnie zmonopolizowany przez południowokoreańskie firmy Samsung i SK hynix, a także japońską Kioxia. Według analityków z Bernstein, YMTC stanowi obecnie 5% rynku chipów flash NAND.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz