Chiński Xpeng wprowadził na rynek flagowe pojazdy elektryczne w Europie i będzie próbował narzucić Tesli konkurencję

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Chiński sedan Xpeng P7 i crossover Xpeng G9 można już zamawiać w Danii, Norwegii, Holandii i Szwecji. Xpeng już teraz konkuruje z Teslą w Chinach, choć ustępuje pod względem podaży, teraz będzie próbował konkurować z Teslą na europejskim rynku motoryzacyjnym.

Brian Gu, prezes Xpeng, powiedział w komunikacie prasowym, że premiera „stanowi ważny kamień milowy” w ekspansji firmy na Europę. Firma aktywnie dąży do ekspansji na rynki międzynarodowe po spadku popytu w Chinach w zeszłym roku.

Ceny sedana Xpeng P7 w Danii, Norwegii, Holandii i Szwecji były znacznie niższe od ceny flagowej Tesli Model S, nawet pomimo globalnej obniżki cen przez amerykańskiego producenta mającej na celu pobudzenie sprzedaży. Na przykład najtańsza wersja Xpeng P7 w Norwegii kosztuje około 42,9 tys. euro (z podatkami), podczas gdy nowy Tesla Model S w tym kraju szacuje się na co najmniej 105,2 tys. euro. Chociaż Model 3 w Norwegii jest nadal tańszy – od 36,3 tys. Euro za najbardziej przystępną konfigurację.

Ale crossover Xpeng G9 jest droższy niż jego najbliższy konkurent Tesla Model Y. W tej samej Norwegii cena najtańszej wersji Xpeng G9 pod względem obecnego kursu wynosi 55,2 tys. Euro, podczas gdy najtańszy Tesla Model Y w tym samym kraju będzie kosztować 39,3 tys. euro.

Xpeng będzie musiał stawić czoła silnej konkurencji w Europie nie tylko ze strony Tesli, ale także innych chińskich producentów samochodów, takich jak NIO, a także europejskich gigantów samochodowych, takich jak Volkswagen, którzy również stawiają na pojazdy elektryczne. NIO, chiński konkurent Xpenga, zaczął dostarczać niektóre pojazdy do Norwegii pod koniec 2021 roku. W ubiegłym roku Xpeng przyspieszył swoją międzynarodową ekspansję, otwierając przedstawicielstwa w Europie i ogłaszając sprzedaż swojego najbardziej przystępnego cenowo sedana P5. Jednak ze względu na problemy z łańcuchem dostaw sprzedaż P5 została wstrzymana.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz