Chiński przemysł półprzewodników, nawet biorąc pod uwagę październikowe spowolnienie, pozostaje jednym z najszybciej rozwijających się w kraju
Produkcja wyrobów półprzewodnikowych pozostaje ważną pozycją eksportową Chin, pod względem monetarnym ustępując jedynie podaży artykułów odzieżowych, ale jednocześnie wyprzedzając eksport smartfonów. Pod koniec października dynamika produkcji układów scalonych w Chinach spowolniła do 11,8%, ale od początku roku wzrost wyniósł 24,8%.
Statystyki te, w odniesieniu do oficjalnych danych chińskich agencji rządowych, udostępnia South China Morning Post. W ujęciu fizycznym wolumen produkcji układów scalonych w Chinach na koniec października wzrósł o 11,8% rok do roku, do 35,9 miliarda produktów. Spadły one nieznacznie sekwencyjnie, ponieważ we wrześniu wyprodukowano 36,7 miliarda sztuk. Łącznie, biorąc pod uwagę wyniki dziesięciu miesięcy tego roku, chiński przemysł wyprodukował 353 miliardy układów scalonych, czyli o 24,8% więcej niż wyniki z tego samego okresu ubiegłego roku.
Nawiasem mówiąc, pod względem tempa wzrostu produkcji chiński przemysł półprzewodników w tym roku ustąpił jedynie branży pojazdów elektrycznych. W październiku produkcja pojazdów elektrycznych w Chinach wzrosła o 48,6% do 1,43 mln pojazdów, a od początku roku wzrosła o 36,3% do 9,9 mln sztuk. Chińska robotyka pozostaje w tyle za pojazdami elektrycznymi i chipami, ale w październiku zyskała 13,3%, a od początku roku zwiększyła wolumen produkcji o 33,4%. Hutnictwo żelaza i produkcja cementu wykazały w październiku spadek wolumenu produkcji, w efekcie ogólny wzrost produkcji przemysłowej w Chinach ograniczył się do 5,3%.
Od stycznia do października Chiny wyeksportowały układy scalone o łącznej wartości 130,9 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 19,6% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Więcej dostarczył jedynie eksport odzieży – 131,2 mld dolarów, a różnica była niewielka. Import chipów do Chin w dalszym ciągu znacznie przewyższa eksport, gdyż w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku wzrósł o 11,3% do 315 miliardów dolarów. Dla porównania zakupy ropy naftowej i rudy żelaza wymagały od chińskich podmiotów gospodarczych znacznie niższych kosztów.