Chińska firma iSpace przeprowadziła drugi test uniesienia w powietrze rakiety wielokrotnego użytku Hyperbola-2. Rakieta powoli wzniosła się na wysokość 343,12 m i z dokładnością do 29,5 cm miękko wylądowała na sąsiednim miejscu. Od pierwszego testu z takim rakietowym podnośnikiem minął zaledwie miesiąc. Intensywność kontroli pozwala przypuszczać, że już wiosną przyszłego roku rakieta podejmie próbę wzniesienia się na wysokość kosmiczną.
Rakieta Hyperbola-2 została zaprojektowana jako mały, dwustopniowy pojazd nośny wielokrotnego użytku, umożliwiający wyniesienie na niską orbitę ładunku o masie do 1,9 tony. Silniki rakiety zasilane są ciekłym tlenem i metanem. Jest to zaawansowane, przyjazne dla środowiska paliwo, które jest znacznie łatwiejsze, bezpieczniejsze i tańsze w przechowywaniu i konserwacji niż ciekły wodór. Ponadto zastosowanie metanu zmniejsza zużycie elementów silnika, co w przypadku rakiet wielokrotnego użytku jest trudne do przecenienia.
Rakieta Hyperbola-2 podczas pierwszego startu 3 listopada br. wzniosła się na wysokość 178,4 m i miękko opadła na ziemię z dokładnością do 1,7 m. Podczas drugiego wzniesienia udało się pokonać dwukrotnie tę wysokość. Rakieta utrzymywała się w powietrzu przez 63,15 s i z prędkością 1,1 m/s opadła niemal do środka celu na sąsiednie stanowisko. Rakieta odeszła od celu byka zaledwie o 29,5 cm.
Układy napędowe i sterujące rakiety Hyperbola-2 służą także jako poligon doświadczalny przy projektowaniu cięższej rakiety wielokrotnego użytku Hyperbola-3. Pierwszy lot Hyperboli-3 spodziewany jest w 2025 roku. Rakieta ta będzie musiała wystrzelić w kierunku LEO 13,4 tony ładunku. Będzie to jednak jednorazowe uruchomienie. Wersja wielokrotnego użytku Hyperboli-3 powinna latać w 2026 roku. W tym projekcie wystrzeli do LEO 8,5 tony ładunku. Do 2030 roku firma planuje przeprowadzić do 25 startów rakiet rocznie.
Konkurencją dla Falcona Heavy firmy SpaceX będzie trzystopniowa rakieta Hyperbola-3B. Dostarczy co najmniej 15 ton na niską orbitę okołoziemską, ale termin oddania do użytku pozostaje niepewny.