Zaostrzone sankcje ze strony USA, Japonii i Holandii, będących światowymi liderami na rynku sprzętu litograficznego, zmuszają chińskich producentów półprzewodników do coraz częstszego zwracania się po takie produkty do swoich rodaków, a udział chińskiego sprzętu w głównym rynku Chin sięgnął 47,25 % do sierpnia tego roku.
Przynajmniej na te statystyki powołują się analitycy Huatai Securities, którzy badali warunki 182 konkurencyjnych zakupów sprzętu do produkcji chipów przez chińskie firmy działające w tej branży. Jeśli uwzględnimy okres od lipca do sierpnia br., udział przetargów wygranych przez chińskich dostawców sięgnął 62%, co oznacza niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z marzec-kwiecień, który wynosił 36,3%. W istocie tendencja ta pokazuje chęć chińskich producentów chipów do zakupu sprzętu domowego w obliczu rosnących sankcji zewnętrznych.
Jak wyjaśniali Reutersowi przedstawiciele branży, przed nałożeniem sankcji chińscy producenci chipów woleli korzystać ze sprzętu z importu, a sprzęt gospodarstwa domowego kupowali w małych ilościach, głównie do użytku eksperymentalnego. Teraz, pod groźbą zaostrzenia sankcji, dosłownie dla każdego sprzętu poszukuje się krajowego zamiennika, a jeśli jest dostępny, natychmiast go kupuje, aby wyeliminować ryzyko związane z sankcjami.
Według CINNO Research w pierwszym półroczu przychody dziesięciu największych dostawców sprzętu litograficznego w Chinach wzrosły o 39% rok do roku i osiągnęły poziom 2,2 miliarda dolarów. Początkowo chińskie firmy nadal próbowały kupować zamienniki dla amerykańskiego sprzętu w Japonii i Holandii, ale w miarę konsolidowania wysiłków sojuszników USA w zakresie sankcji ta szansa zostanie utracona.
Chińscy dostawcy sprzętu starają się sprostać stawianym im oczekiwaniom. Na przykład sprzęt do trawienia płytek krzemowych firmy AMEC jest już używany do przetwarzania produktów wytwarzanych przy użyciu zaawansowanej technologii 5 nm. Lokalni eksperci szacują, że chiński sprzęt do produkcji chipów ulepsza się szybciej, niż oczekiwano – około dwa lata przed terminem. Jednak dotychczasową słabą stroną chińskich dostawców jest produkcja sprzętu do litografii optycznej. W ciągu ośmiu miesięcy tego roku krajowa firma wygrała tylko jeden przetarg na dostawę takiego sprzętu w Chinach. Jednocześnie import sprzętu litograficznego z Holandii wzrósł w tym samym czasie o 81,2% do 3,3 miliarda dolarów w ujęciu pieniężnym. W trzecim kwartale dostawy produktów holenderskiej firmy ASML do Chin stanowiły aż 50% przychodów.
Powszechnie przyjmuje się, że chiński SMIC był w stanie uruchomić produkcję 5 nm procesorów HiSilicon Kirin 9000S do najnowszych smartfonów Huawei Mate 60 z wykorzystaniem niezbyt zaawansowanego sprzętu ASML DUV, uzupełnionego skomplikowanym sprzętem technologicznym, gdyż nie był w stanie kupić zaawansowanego Sprzęt EUV od 2019 roku. Niektóre źródła uważają, że firmie SMIC udało się zakupić niewielką liczbę zaawansowanych skanerów ASML EUV jeszcze przed wprowadzeniem sankcji przez władze holenderskie w 2019 r. W każdym razie opracowanie pełnoprawnych krajowych analogów takiego sprzętu zajmie chińskim firmom kilka lat.