Chińscy naukowcy wymyślili, jak przedłużyć żywotność usług litowo-jonowych

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Grupa badaczy z Chin opracowała technologię, która przywróci pojemność starych akumulatorów litowo-jonowych, dodając do nich nowe części litu. Takie podejście znacznie przedłuży żywotność akumulatorów, ale na tym etapie technologia ma zastosowanie tylko w skali przemysłowej, na przykład w systemach magazynowania energii.

Na starzenie akumulatorów litowo-jonowych wpływa kilka czynników, w tym wzrost warstwy międzyfazowej elektrolitu w stanie stałym na anodzie, która pochłania jony litowe i zwiększa opór. Z czasem dodaje się do tego degradacja elektrod i niszczenie elektrolitu, co ogólnie prowadzi do zmniejszenia pojemności akumulatora.

Zwykle problem zużytych baterii jest rozwiązany przez ich wymianę. Jednak chińscy naukowcy zastosowali inne podejście do tego problemu. Obejmowali algorytm oparty na sztucznej inteligencji i prawach chemii organicznej w celu stworzenia specjalnego związku zawierającego lit, który uwalnia lit podczas wchodzenia na baterię z określonym napięciem.

Korzystając z tej technologii, naukowcy byli w stanie prawie całkowicie przywrócić pojemność silnie zdegradowanej baterii litowo-foxflow, która straciła 15 % pojemności. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy uważają, że opracowana przez nich technologia potencjalnie zwiększy żywotność baterii o 12-16 tysięcy cykli ładowania i rozładowania.

Jednak nie było niuansów. Na przykład technologia dodawania litu ma zastosowanie tylko do baterii określonej konstrukcji, co pozwoli ci pobrać substancję zawierającą lit. Nie jest również jasne, czy technologia będzie istotna dla baterii litowo-jonowych konsumentów, ponieważ mają one nieco inną skład chemiczną niż baterie przemysłowe.

Niemniej jednak w przypadku systemów magazynowania energii o dużej skali, w których maksymalne zwroty z drogich baterii są bardzo ważne, możliwość przedłużenia żywotności baterii z powodu dodania litu prawdopodobnie nie tylko zmniejszy koszty, ale także sprawi, że takie systemy są bardziej przyjazne dla środowiska . Bardziej szczegółowe informacje na temat badań chińskich naukowców są publikowane w czasopiśmie Nature.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz