Chińscy naukowcy stworzyli dysk optyczny o pojemności 200 TB

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Chińscy naukowcy obiecują ożywić to, z czym japońscy deweloperzy zmagają się od dziesięcioleci. Japończycy przestali walczyć o nośniki optyczne po wypuszczeniu na rynek czterowarstwowych płyt Blu-ray o pojemności 128 GB. Odkrycia eksperymentalne znacznie przekroczyły ten próg, ale nigdy nie opuściły laboratoriów. Obiecujące chińskie dyski optyczne również są wciąż w fazie eksperymentalnej, ale już na starcie dokonały niesamowitego przełomu.

Jak doniesiono w niedawnym artykule w czasopiśmie Nature, obiecujący chiński dysk optyczny ma ten sam rozmiar co konwencjonalne dyski DVD, zarówno pod względem grubości (co ważne!), jak i średnicy. Jednocześnie posiada po 100 warstw zapisu z każdej strony. Warstwy oddzielone są od siebie przezroczystą warstwą o grubości zaledwie 1 mikrona. Na przykład 100-warstwowy dysk opracowany przez firmę Hitachi miał tylko 50 warstw na stronę, a warstwy rejestrujące były oddalone od siebie o 60 mikronów. Można się tylko dziwić, co udało się osiągnąć chińskim naukowcom.

Na jednym dysku opracowanym przez chińskich naukowców można zapisać 1,6 petabitów (200 TB) informacji. To prawie o rząd wielkości więcej niż są w stanie pomieścić współczesne dyski twarde. Dzięki temu nawet niewielki stos takich dysków może zawierać informacje z całego centrum danych.

Podobnie jak Hitachi, naukowcy z Szanghajskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii, Uniwersytetu w Pekinie, a także Szanghajskiego Instytutu Optyki i Mechaniki Precyzyjnej oraz Kluczowego Laboratorium Fotochemii Chińskiej Akademii Nauk wykorzystali do rejestracji laser femtosekundowy. Mieli jednak znacznie trudniejsze zadanie zapewnienia, że ​​dane zostaną zapisane na znacznie większej przestrzeni dyskowej.

W streszczeniu artykułu w Nature napisano: „Opracowaliśmy optyczny nośnik zapisu oparty na folii fotorezystowej domieszkowanej emisyjnym barwnikiem wywołującym agregację, który może być optycznie stymulowany femtosekundowymi wiązkami lasera. Folia ta charakteryzuje się wysoką przezroczystością i jednorodnością, a zjawisko emisji indukowanej agregacją zapewnia mechanizm przechowywania.”

Mówiąc najprościej, dzięki połączeniu cząsteczek w błonie fotorezystu reagującej na światło, barwnik zostaje utrwalony pod wpływem impulsów lasera. Technologia ta nie jest jeszcze gotowa do użytku komercyjnego i wymaga udoskonalenia zarówno pod względem zwiększania prędkości zapisu/odczytu, jak i opracowania urządzeń do pisania i odczytu. Chińskie dyski mają jednak ogromny potencjał w dziedzinie archiwizacji danych: naukowcy twierdzą, że mogą wytrzymać od 50 do 100 lat, a zużywają energię tylko podczas zapisu i czytania, ale nie w stanie bezczynności.

Do tej pory żaden podobny projekt nie osiągnął etapu produktu rynkowego. Jednak świat potrzebuje tak wydajnych i ekonomicznych nośników danych o dużej pojemności. Sztuczna inteligencja obiecuje wygenerować przepływ informacji, z jakim się jeszcze nie spotkaliśmy, a zużycie centrów danych już teraz odbiera kilka procent energii elektrycznej wytwarzanej z krajowych sieci elektroenergetycznych. Życie z tym stanie się jeszcze trudniejsze i lepiej nie doprowadzać do skrajności.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz