Chińczycy zbudowali najpotężniejszą na świecie wirówkę do kompresji czasu i przestrzeni.

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

W Hangzhou, pod okiem naukowców z Uniwersytetu Zhejiang, zakończono tworzenie najpotężniejszej wirówki na świecie. Budowa rozpoczęła się w 2020 roku, a jej pierwszy etap został już zakończony. Łącznie planowana jest produkcja trzech wirówek po 18 bloków do eksperymentów z zakresu geologii, materiałoznawstwa, budownictwa i nauk podstawowych. Instalacja będzie w stanie wytworzyć przyspieszenie rzędu 500 g, otwierając szerokie możliwości badań stosowanych i naukowych.

Dziś najpotężniejsza wirówka znajduje się w centrum Korpusu Inżynierów Armii USA. Jest w stanie wytworzyć przyspieszenie do 350 g, podczas gdy na wszystkie ciała na Ziemi w pobliżu jego powierzchni działa siła grawitacji o wartości 1 g. Nie ma jeszcze dokładnych danych na temat możliwości chińskiej wirówki projektu CHIEF (Centrifugal Hypergravity and Interdyscyplinarny Experiment Facility), ale zakłada się, że może ona być o 50% mocniejsza od amerykańskiej.

Wirówka CHIEF będzie w stanie odtworzyć warunki znacznie zwiększonego oddziaływania grawitacyjnego na modele rozwiązań inżynierskich – od mechanizmów po konstrukcje budowlane. Pozwoli to uniknąć błędów i zapobiegnie wypadkom podczas budowy zapór, tuneli i innych skomplikowanych konstrukcji.

Z tej instalacji będzie można skorzystać także z fizyki podstawowej, symulując wielokrotnie zwiększoną grawitację, w której przestrzeń i czas ulegną kompresji: krzywizna przestrzeni wzrośnie, a czas zacznie płynąć wolniej. Zjawiska te można zarejestrować jedynie za pomocą ultraczułych instrumentów, na przykład zegarów atomowych, które mają wystarczającą dokładność.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz