W styczniu 2025 r. Na chińskiej stacji kosmicznej Tiangun zakończono jeden z etapów eksperymentu sztucznej fotosyntezy, co pozwala na składniki paliwa rakietowego i tlenu na oddychanie w przestrzeni. Argumentuje się, że ten proces wymaga znacznie mniej energii niż klasyczna elektroliza. Na ISS do 30 % wytwarzanej energii jest zużywanych z wody w celu wytworzenia tlenu z wody, podczas gdy chińska technologia obiecuje wyższą wydajność.
Technologie uzyskiwania tlenu i składników paliwa z wody mają ogromne znaczenie dla rozwoju Księżyca i wypraw na Marsa. Produkcja powietrza do oddychania załogi i paliwa do pocisków i mechanizmów na miejscu wymaga nieporównywalnie niższych kosztów niż dostarczanie tych zasobów z Ziemi. Chiny rozpoczęły eksperymenty w tym kierunku w 2015 r., Mając nadzieję zastosować technologię na przyszłej stacji Lunar, której budowa planowana jest do 2035 r.
Niedawny eksperyment na sztucznej fotosyntezy przeprowadzonej na stacji opierał się na zastosowaniu katalizatora półprzewodnikowego i specjalnego mechanizmu. W rezultacie etylen i tlen uzyskano z wody i dwutlenku węgla. Przy zastosowaniu różnych katalizatorów w podobnej reakcji można zsyntetyzować metan i kwas nnowy. Ten ostatni może służyć jako prekursor produkcji cukru, konserwantów, a także stosowanego jako środek przeciwbakteryjny.
„Ta technologia naśladuje naturalny proces fotosyntezy zielonej rośliny przy użyciu inżynierii fizycznych i chemicznych, z wykorzystaniem zasobów dwutlenku węgla w zamkniętych przestrzeniach lub atmosferze pozaziemskiej do produkcji tlenu i paliwa opartego na węglu”, powiedział CCTV kanału telewizyjnego chińskiego. „Oczekuje się, że praca zapewni krytyczne wsparcie techniczne dla przetrwania ludzi i badań kosmicznych”.