Ceny sprzętu do produkcji elektroniki dla rosyjskich producentów wzrosły o 40–50%

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Sankcje na import sprzętu do produkcji elektroniki radiowej i urządzeń elektronicznych z Europy, USA i Japonii nie wstrzymały jego dostaw do Rosji, lecz spowodowały znaczny wzrost cen dla odbiorców rosyjskich o 40–50%. Tak wynika z raportu Stowarzyszenia Twórców i Producentów Elektroniki (ARPE), który zweryfikował Vedomosti.

Raport obejmuje sprzęt używany do montażu podzespołów na płytkach drukowanych, montażu urządzeń końcowych oraz do testowania i kontroli jakości produktów. Import sprzętu do Rosji wymaga obecnie często jego demontażu w kraju pośredniczącym i aktualizacji oprogramowania, co zwiększa koszty i czas, co prowadzi do wyższych kosztów produkcji w Rosji. Rosnące ceny sprzętu prowadzą do wyższych cen produktów końcowych.

Przedstawiciel firmy M-plata potwierdził wzrost kosztów sprzętu o 35–40% i wydłużenie czasu dostawy do sześciu miesięcy. Należy zauważyć, że zapotrzebowanie na sprzęt do produkcji elektroniki wzrosło w związku z szybkim rozwojem segmentu produkcji kontraktowej i jego lokalizacją w Rosji. Należy zauważyć, że koszty produkcji elektroniki w Azji stały się w niektórych przypadkach droższe, niż są w stanie zapewnić rosyjscy producenci, nawet bez uwzględnienia logistyki.

Inne źródło z rosyjskiej firmy elektronicznej podało, że szacunki dotyczące wzrostu cen sprzętu o 40–50% są konserwatywne, powołując się na zmiany kursu rubla, brak linii kredytowych, rosnące koszty kapitału i koszty logistyki. W przypadku niektórych artykułów ceny wzrosły dwukrotnie. Jednak taki sprzęt sam w sobie nie jest tani. Koszt maszyn do produkcji elektroniki zaczyna się od około 100 milionów rubli. Przykładowo w sierpniu 2024 r. Ministerstwo Przemysłu i Handlu ogłosiło aukcję na dostawę dwóch europejskich instalacji do montażu powierzchniowego płytek drukowanych za 250 mln rubli.

Dyrektor generalny CFTS (część Grupy GS) Dmitry Fomichev odnotował wzrost kosztów urządzeń przemysłowych o 20–30% we wszystkich segmentach cenowych ze względu na brak bezpośrednich dostaw do Rosji. Eksperci zauważają również, że droższy jest nie tylko sprzęt europejski, ale także sprzęt chiński. I chociaż chiński sprzęt jest tańszy, nadal ma gorsze właściwości niż sprzęt zachodni i japoński. Rosja rozwija produkcję własnego sprzętu technologicznego, jednak nastawiona jest na zamówienia na małą skalę.

Wielkość rosyjskiego rynku usług produkcji kontraktowej elektroniki osiągnęła w 2023 roku 30,13 mld rubli, co oznacza wzrost o 40,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Średnie obciążenie pracą przedsiębiorstw wyniosło 79%. W pierwszym kwartale 2024 r. wolumen wzrósł o 44% rok do roku, a inwestycje produkcyjne wzrosły o 160%.

W 2023 roku wolumen całego rosyjskiego rynku elektroniki wyniósł 6,1 biliona rubli, z czego 65% stanowiły produkty importowane, a 35% krajowe. Według prognozy firmy audytorskiej Kept, przy optymistycznym scenariuszu, do 2030 roku rynek mikroelektroniki w Rosji może wzrosnąć prawie czterokrotnie do 1,1 biliona rubli, z czego ponad połowa tej kwoty będzie pochodzić z produktów rosyjskich producentów.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz