Ceny pamięci do urządzeń mobilnych zaczęły rosnąć – do końca roku ceny chipów wzrosną o 10–20%

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
1 min. czytania

Analitycy TrendForce są przekonani, że ceny kontraktowe mobilnych pamięci DRAM w czwartym kwartale 2023 roku mogą wzrosnąć o 13–18%. Tendencję podtrzyma także segment mobilnych NAND: w tym samym kwartale ceny kontraktowe eMMC i UFS wzrosną o 10–15%. Mobilna pamięć DRAM, tradycyjnie gorsza pod względem rentowności w porównaniu z innymi obszarami, zapowiada się na okręt flagowy wzrostu cen w tym kwartale.

Analitycy tłumaczą tę tendencję kilkoma czynnikami. Po stronie podaży podstawę do podwyżek cen położyli Samsung, który znacznie ograniczył produkcję, oraz Micron, który podniósł ceny sprzedaży o 20%. Popyt na mobilną pamięć DRAM i NAND napędzany był tradycyjnym sezonowym wzrostem oraz wyjątkową serią Huawei Mate 60, która skłoniła inne chińskie marki do rozszerzenia planów produkcyjnych. W krótkim okresie nastąpił gwałtowny wzrost popytu, co spowodowało wzrost cen kontraktowych w czwartym kwartale.

Analitycy spodziewają się także podwyżek cen w I kwartale 2024 r., choć mogą temu przeszkodzić także czynniki negatywne: tradycyjny zastój poza sezonem i Chiński Nowy Rok. Jednak obecne prognozy sugerują, że ceny kontraktowe mobilnych pamięci DRAM i NAND będą w tym okresie nadal rosły. Ich dynamika będzie zależała od tego, czy dostawcy będą nadal realizować konserwatywne strategie produkcyjne i czy konsumenci zapewnią wystarczający popyt, aby wesprzeć rynek.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz