Centrum danych Iron Mountain będzie zasilane podwodnymi latawcami SeaQurent

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Centra danych Iron Mountain (IMDC) nawiązały współpracę z firmą SeaQurrent w celu zasilania swoich centrów danych z elektrowni pływowych (TPP). Według Datacenter Dynamics, SeaQuurrent opracowuje wysoce wydajne i przyjazne dla środowiska elektrownie słoneczne o mocy podstawowej 500 kW, które można łączyć w wielomegawatowe klastry. Współpraca z Iron Mountain umożliwi SeaQurent skalowanie TPP.

SeaQuurrent RPV składa się z „latawca”, czyli skrzydła hydrodynamicznego, turbiny i platformy przymocowanej do dna. Do uniesienia skrzydła wykorzystuje się strumień wody. Konstrukcja porusza się po stabilnej trajektorii w kształcie ósemki i jest kontrolowana przez zdalny system monitorowania i sterowania, który autonomicznie kontroluje cały proces. Siła trakcyjna wytworzona przez skrzydło wprawia w ruch biodegradowalny płyn roboczy, który z kolei zapewnia ruch obrotowy turbiny generatora.

Źródło obrazu: SeaQurent

Iron Mountain postrzega tę decyzję jako część szerszego projektu mającego na celu przejście do dostarczania centrom danych wyłącznie „czystej” energii 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu do 2040 roku. Ze względu na przewidywalną produkcję energii elektrownie pływowe lepiej nadają się do zasilania centrów danych. Jednak Iron Mountain nie odmawia innych „zielonych” źródeł. W czerwcu została zawarta umowa na dostawę energii słonecznej z firmą InRange w celu skompensowania zużycia centrum danych LON-1. W kwietniu 2023 roku podpisano umowę PPA z holenderską firmą energetyczną Sunrock.

Źródło obrazu: SeaQurent

Źródła energii geotermalnej, z których korzysta lub planuje korzystać wielu operatorów centrów danych, również charakteryzują się dość stabilną sytuacją. Na przykład latem poinformowano, że Google podpisał umowę z NV Energy na wykorzystanie energii geotermalnej do zasilania swoich centrów danych w Nevadzie. Meta✴ zamierza zaopatrywać swoje centra danych w Stanach Zjednoczonych w energię ze źródeł petrotermalnych.

Powiązane materiały:

Nadmiar zielonej energii nie zawsze jest dobry: Holandia przyjęła nowe standardy sieci W ramach islandzkiego projektu IceCloud zaprezentowano gotową do użytku prywatną chmurę zasilaną przez elektrownie geotermalne i wodne Centrum danych opalane drewnem: Google zawarł wyjątkową umowę na zakup zielonej energii w Singapurze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych: uszkodzonych serwerów na Elbrusie nie da się szybko wymienić Huawei skrzyżował dysk SSD z taśmą w napędzie MED: w związku z sankcjami firma nie może już polegać na dostawach dysków twardych

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz