W oparciu o wcześniej przyjętą ustawę o bezpieczeństwie w Internecie brytyjski regulator Ofcom przygotował pierwszą serię rekomendacji, w jaki sposób giganci technologiczni wywiązują się z wymogów tej ustawy.
Dokument opisuje, w jaki sposób platformy mediów społecznościowych, wyszukiwarki, operatorzy gier mobilnych i internetowych oraz administratorzy witryn dla dorosłych powinni zwalczać nielegalne treści, takie jak treści przedstawiające wykorzystywanie dzieci, treści o charakterze terrorystycznym oraz informacje związane z oszukańczą działalnością. Publikowany jest w formie propozycji, które po dyskusji zostaną przedłożone do zatwierdzenia przez parlament kraju – ale i wtedy będą to jedynie rekomendacje. Stosując się do tych zaleceń, firmy technologiczne będą miały gwarancję przestrzegania prawa, ale będą mogły przyjąć własne podejście, o ile będzie ono służyć tym samym celom.
Celem inicjatywy jest, aby strony wykazywały inicjatywę w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się nielegalnych informacji, a nie po prostu stawały się wykonawcami woli władz. Ofcom szacuje, że prawem objętych jest około 100 000 usług, jednak największe platformy podlegają najsurowszym wymogom. Zachęca się ich w szczególności do korzystania z algorytmów dopasowywania skrótu w celu wyszukiwania i usuwania materiałów przedstawiających wykorzystywanie dzieci; wdrożyć zasady zabraniające nieznajomym kontaktowania się z dziećmi; stworzyć działy moderacji treści i mechanizmy raportowania takich treści użytkownikom platformy. Główne platformy technologiczne już spełniają te wytyczne, ale Ofcom ma nadzieję na bardziej spójne wdrożenie.
Jedynym jak dotąd wyjątkiem jest portal społecznościowy X. Elon Musk, właściciel platformy znanej wcześniej jako Twitter, osłabił standardy moderacji portalu społecznościowego, wywołując niezadowolenie organów regulacyjnych w wielu krajach. Ponadto jedna z rekomendacji Ofcom sugeruje możliwość prostego blokowania użytkowników, jednak Musk ostatnio wypowiedział się przeciwko tej funkcji i nawet pozwolił X opuścić Europę.
Innym ważnym obszarem są środki zwalczania treści zachęcających lub ułatwiających samobójstwo, samookaleczanie, prześladowanie, pornografię zemsty i inne formy wykorzystywania intymnego, a także podaż narkotyków i broni palnej. Przykładowo, szukając informacji związanych z tematyką samobójstwa, platformy powinny udostępniać kontakty do ośrodków kryzysowych i dostosowywać algorytmy rekomendacji, aby zapobiec rozpowszechnianiu takich informacji. Nieprzestrzeganie prawa może skutkować karą grzywny w wysokości do 18 milionów funtów (około 22 milionów dolarów) lub 10% światowego obrotu firmy, w zależności od tego, która wartość jest większa.
Pierwsza wersja dokumentu obejmuje najmniej kontrowersyjne aspekty prawa, związane głównie z zapobieganiem rozpowszechnianiu informacji, które wcześniej były zakazane w Wielkiej Brytanii. Ofcom będzie teraz musiał zająć się bardziej drażliwymi kwestiami, takimi jak przepisy dotyczące legalnych, ale potencjalnie szkodliwych treści oraz przepis, który może zakazać kompleksowego szyfrowania w systemach przesyłania wiadomości. Ponadto kwestia sztucznej inteligencji nie została jeszcze rozważona.