Brytyjska firma Nexperia, która nie mogła stać się własnością Chińczyków, zostanie teraz sprzedana amerykańskiej firmie

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Już w 2021 roku fatalna sytuacja finansowa Newport Wafer Fab w Walii zmusiła właścicieli do wyrażenia zgody na transakcję z kontrolowaną przez Chiny holenderską firmą Nexperia, jednak już w listopadzie 2022 roku władze brytyjskie orzekły, że transakcję należy rozwiązać ze względów politycznych . Nowym właścicielem cierpliwego przedsiębiorstwa zostanie amerykańska firma Vishay Intertechnology.

Stało się to wiadome w tym tygodniu od samej Nexperii, która jest spółką zależną chińskiej technologii Wingtech. Przypomnijmy, że władze brytyjskie za namową Stanów Zjednoczonych sprzeciwiły się zawartej dwa lata temu transakcji, gdyż w jej wyniku chińscy inwestorzy przejęli kontrolę nad największym w Wielkiej Brytanii przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją elementów półprzewodnikowych. Wydawszy około 80 milionów dolarów na zakup niemal upadłego przedsiębiorstwa w Walii, nowi właściciele zainwestowali kolejne 100 milionów dolarów w jego modernizację i rehabilitację, a także zwiększyli liczbę pracowników z 450 do 500 osób.

Już w listopadzie ubiegłego roku władze Wielkiej Brytanii uznały transakcję za sprzeczną z interesami bezpieczeństwa narodowego i zmusiły Nexperia do porzucenia przejętych aktywów. Bardziej odpowiedniego nabywcę, zdaniem władz brytyjskich, dopiero teraz udało się znaleźć – zdaniem władz brytyjskich – powinna to być amerykańska firma Vishay Intertechnology, która za to przedsiębiorstwo w Newport zapłaci 177 mln dolarów, która według Nexperii koncentruje się na produkcji elementów półprzewodnikowych dla samochodów wykorzystujących płytki krzemowe o średnicy 200 mm i pozostaje największym producentem chipów w Wielkiej Brytanii. Transakcja z Vishay Intertechnology powinna zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale przyszłego roku, jednak sprzedająca ten aktyw Nexperia w dalszym ciągu wyraża swoje niezadowolenie z ubiegłorocznej decyzji władz brytyjskich. Firma zamierza kontynuować rozbudowę istniejących zakładów produkcyjnych w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz