Bitcoin zamienia się w zwykły składnik aktywów finansowych, zgodnie z logiką giełdy nowojorskiej. Ostatnia podwyżka cen wiąże się z oczekiwaniami na złagodzenie polityki Rezerwy Federalnej w obliczu spowolnienia wzrostu zatrudnienia. Eksperci twierdzą, że wraz z uruchomieniem funduszu ETF Bitcoin Wall Street uzyskało bezpośredni dostęp do rynku kryptowalut i obecnie moneta porusza się wraz z aktywami spekulacyjnymi, reagując na dane makro i oświadczenia organów regulacyjnych.
Bitcoin wzrósł po opublikowaniu raportu pokazującego mniejszy niż oczekiwano wzrost zatrudnienia w USA. To odnowiło oczekiwania inwestorów, że Fed obniży stopy procentowe, co z kolei zwiększyło atrakcyjność aktywów spekulacyjnych. Wzrost pomógł zrównoważyć większość strat odnotowanych na początku tygodnia w obliczu rosnących obaw, że urzędnicy Fed zajmą bardziej rygorystyczne stanowisko i słabnie popyt na fundusze notowane na giełdzie, jak podał Bloomberg.
„W tym tygodniu zdaliśmy sobie sprawę, że cena Bitcoina jest najwyższa w historii, a wprowadzenie funduszu ETF Bitcoin zasadniczo zapewnia Wall Street dostęp do rynku Bitcoinów jak nigdy dotąd” – powiedział dyrektor generalny FRNT Financial Stephane Ouellette. „Wcześniej nie było oczywistych korelacji z innymi aktywami, ale w tym tygodniu, zwłaszcza we wtorek wieczorem przed ogłoszeniami amerykańskiej Rezerwy Federalnej, było oczywiste, że główna kryptowaluta była notowana na równi z konwencjonalnymi aktywami ryzykownymi”.
Bitcoin wzrósł w piątek o około 7% do 62 937 dolarów, pomagając podnieść ceny kryptowalut, takich jak Ethereum, Solana, a nawet monet memowych, takich jak Dogecoin. Przypomnijmy, że 1 maja Bitcoin spadł do 56 527 dolarów, najniższego poziomu od dwóch miesięcy, a inwestorzy wycofali rekordową kwotę 564 milionów dolarów z kilkunastu amerykańskich funduszy notowanych na giełdzie. Perspektywa wyższych stóp procentowych na relatywnie długi okres zaważyła także na innych rynkach.
Spadek wartości Bitcoina z rekordowego poziomu 74 000 dolarów osiągniętego w marcu wywołał pewne zaniepokojenie traderów, którzy „byli w stanie dostrzec pewne ryzyko w globalnym środowisku makro, którego Fed ani inwestorzy jeszcze nie dostrzegają” – powiedział główny ekonomista i wiceprezes wiodącego producenta kryptowalut firma BIT Mining Limited Youwei Yang.
Ostatnie wahania cen i aktywności handlowej Bitcoina pokazują, że Bitcoin w coraz większym stopniu podlega tradycyjnej logice rynków finansowych i jest obecnie ściślej skorelowany z akcjami i obligacjami. Podczas gdy moneta była wcześniej wyceniana głównie w oparciu o wewnętrzną działalność spekulacyjną w społeczności kryptograficznej, obecnie na Bitcoin wyraźnie wpływają zewnętrzne czynniki makroekonomiczne, takie jak oczekiwania co do działań Fed i raporty z rynku pracy.