Bitcoin nadal rósł i na krótko przekroczył granicę 35 000 dolarów, po czym stracił pewną wartość i obecnie kosztuje około 34 000 dolarów, podaje Bloomberg. W ciągu roku cena największej kryptowaluty świata wzrosła o 108%.
Głównym motorem wzrostu Bitcoina było oczekiwane uwolnienie funduszu notowanego na giełdzie (ETF) – dzień wcześniej Federalny Sąd Apelacyjny USA zatwierdził wniosek Grayscale Investments o utworzenie aktywa spot, pomimo sprzeciwów amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Organ regulacyjny giełdy odrzucił pomysł ETF-u z bezpośrednią inwestycją w Bitcoin, powołując się na zagrożenie oszustwami i manipulacjami na rynku. Decyzja sądu i lawina wniosków o utworzenie funduszy spot od największych graczy na rynku inwestycyjnym utwierdziły pogłoski o ustępstwach resortu. W zeszłym tygodniu Bitcoin zyskał ponad 10%, napędzany niepotwierdzoną informacją, że BlackRock otrzymał pozwolenie na utworzenie funduszu.
Po Bitcoinie wzrost wykazały również inne kryptowaluty: moneta Ethereum wzrosła o 6,4% do 1800 dolarów; BNB, XRP i Dogecoin również znajdowały się w zielonej strefie. W ciągu ostatnich 24 godzin zlikwidowano pozycje w kryptowalutach o wartości 387 milionów dolarów, głównie od spekulantów obstawiających niskie ceny. Jak dotąd Bitcoin pozostaje poniżej historycznego maksimum (69 tys. dolarów) osiągniętego w listopadzie 2021 r. Do jego gwałtownego spadku przyczyniła się podwyżka głównej stopy procentowej – uderzała ona generalnie w ryzykowne aktywa. Teraz korelacja Bitcoina z akcjami, obligacjami i złotem słabnie, jednak analitycy uważają, że przedwczesne jest porównywanie obecnej sytuacji z euforią, która panowała na rynku w latach 2020-2021.