Biokomputer oparty na żywych ludzkich komórkach mózgowych można teraz wypożyczyć za 500 dolarów miesięcznie

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

FinalSpark otworzył zdalny dostęp do swojej rewolucyjnej Neuroplatformy, która zapewnia naukowcom możliwość prowadzenia badań na biokomputerach opartych na organoidach ludzkiego mózgu. Tak naprawdę teraz można wypożyczyć procesor zasilany żywymi komórkami mózgowymi za rozsądną cenę 500 dolarów.

Neuroplatforma to pierwsza na świecie platforma internetowa, która umożliwia dzierżawę dostępu do bioprocesorów wykorzystujących do obliczeń żywe neurony. Według Tom’s Hardware procesory te są milion razy wydajniejsze niż tradycyjne procesory cyfrowe. Innowacyjne opracowanie opiera się na organoidach, czyli trójwymiarowych strukturach tkankowych sztucznie wyhodowanych z ludzkich komórek mózgowych i zawierających funkcjonalne neurony.

Organoidy wypełnione neuronami mają wyjątkową zdolność uczenia się i przetwarzania informacji. Szacuje się, że jedna taka organella zawiera 10 000 żywych ludzkich neuronów. Według firmy zastosowanie bioprocesorów opartych na neuronach biologicznych zamiast tranzystorów może znacząco zmniejszyć zużycie energii w świecie technologii. „Oszczędność miliardów watów podczas uczenia dużych modeli językowych lub innych zadań wymagających dużych zasobów będzie również pozytywnym czynnikiem dla środowiska” – podkreśla FinalSpark.

Architektura platformy łączy sprzęt, oprogramowanie i biologię. Opiera się na zastosowaniu układów wieloelektrodowych (MEA), w których organoidy ludzkiego mózgu znajdują się w mikroprzepływowym systemie podtrzymywania życia. Trójwymiarowe masy tkankowe są połączone i stymulowane za pomocą ośmiu elektrod, kamer monitorujących i dostosowanego oprogramowania, które umożliwia badaczom wprowadzanie zmiennych danych oraz odczytywanie i interpretowanie danych wyjściowych procesora.

W rozwój Neuroplatformy zaangażowanych jest pięć dużych instytutów badawczych, a na platformie zarejestrowanych jest już dziewięciu użytkowników. Otwarcie Neuroplatformy na szersze grono badaczy akademickich to ważny krok, który przyspieszy badania w obszarze bioinformatyki i uwolni potencjał tej technologii.

Platforma oferuje cztery wspólne organoidy, które można wypożyczyć za 500 dolarów miesięcznie na użytkownika. W przypadku niektórych projektów dostęp jest bezpłatny. FinalSpark twierdzi, że cena ta obejmuje dostęp do w pełni zarządzanej, zdalnej platformy neuronowej umożliwiającej badania biokomputerowe.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz