W listopadzie lub grudniu 2023 roku Beeline jako pierwszy spośród operatorów mobilnych rozpocznie testy terenowe krajowych stacji bazowych 4G. Sprzęt będzie używany na obszarach wiejskich i na autostradach, pisze Vedomosti, odnosząc się do Vladimira Valkovicha, dyrektora ds. strategii i długoterminowego planowania rozwoju sieci Beeline.
Pan Valkovich powiedział, że na początkowym etapie w listopadzie-grudniu 2023 r. zostaną przetestowane próbki krajowego sprzętu 4G w paśmie 1800 MHz w obwodzie leningradzkim lub w Niżnym Nowogrodzie – scenariusz będzie jak najbardziej zbliżony do rzeczywistych warunków, z obciążeniem sytuacjach drogowych i awaryjnych. Przedstawiciel Beeline nie podał nazwy producenta stacji bazowych, ale według źródeł Vedomosti jest to KNS Group (Yadro).
Pod koniec ubiegłego roku czterech największych krajowych operatorów podpisało kontrakty na dostawę 75 tys. krajowych stacji bazowych do 2030 roku na łączną kwotę ponad 100 mld rubli. Wprowadzenie urządzeń do komercyjnej eksploatacji planowane jest na 2025 r., a od 2028 r. w eksploatacji mogą pozostawać tylko krajowe stacje bazowe. Proces rozpocznie się od przetestowania próbki. W ciągu 2024 roku producenci będą rozszerzać funkcjonalność urządzeń tak, aby pod koniec 2024 lub na początku 2025 roku rozpocząć instalowanie w sieci w pełni funkcjonalnych stacji.
Aleksander Komarow, dyrektor generalny firmy Bulat, która zawarła umowę z Rostelecom, obiecał zademonstrować przedseryjne próbki i rozpocząć ich testy w maju 2024 r. Grupa KNS (współpracująca z Rostelecom, MegaFon i Beeline) zaplanowała próby terenowe na koniec 2023 roku; a STC Proteus ma rozpocząć testy sprzętu w laboratorium Tele2 (należącym do Rostelecom) w październiku 2023 roku i prowadzić je do lipca 2024 roku. MegaFon poinformował, że stacje bazowe Yadro są już testowane w różnych warunkach.
Obecnie jest tylko trzech głównych producentów krajowego sprzętu 4G: są to KNS Group, Skoltech i Bulat, powiedział dyrektor generalny TelecomDaily Denis Kuskov – podczas gdy MTS ma własnego producenta, Element Group, utworzonego przy udziale Skoltech. Stacje bazowe Skoltech weszły już w fazę testów laboratoryjnych i przygotowują się do wejścia w najbliższym czasie do testów terenowych z udziałem dwóch operatorów – powiedział przedstawiciel firmy Alexander Sivolobov. Każdy operator otrzyma kilkadziesiąt zestawów stacji bazowych – zostaną one przetestowane w warunkach laboratoryjnych i terenowych. Do końca roku wyprodukowanych zostanie około 100 zestawów.
Wcześniej zagraniczni producenci reprezentowani przez Nokię, Huawei i Ericsson samodzielnie współpracowali z testowymi strefami handlowymi – przy rozwiniętej masowej produkcji nie było dla nich problemem dostarczenie kilkunastu próbek operatorom. Podczas gdy krajowi producenci dopiero rozpoczynają produkcję, a testowanie sieci może kosztować setki milionów rubli, producenci dzielą się tymi kosztami z operatorami.
Podczas testowania sprawdzana jest kompatybilność stacji bazowych z urządzeniami klienckimi, rozwiązania transportowe, stabilność działania, brak awarii, czas międzyawaryjny, możliwość szybkiego wdrożenia i łatwość utrzymania, a także łatwość utrzymania i możliwość aktualizacji części oprogramowania, są sprawdzone. Kluczowym kryterium sukcesu będzie stabilność sprzętu w rzeczywistej sieci i jego bezproblemowa integracja z istniejącą infrastrukturą.