Firma Basis, rosyjski twórca rozwiązań do organizacji dynamicznej infrastruktury, wirtualnych miejsc pracy i świadczenia usług w chmurze, wydała nową wersję 1.3.0 swojego potoku DevOps w celu organizacji pełnego cyklu rozwoju, testowania i utrzymania informacji Basis Digital Energy system, jeden z kluczowych produktów w ekosystemie firmy. Nowa wersja dodaje ponad 30 nowych funkcji zwiększających możliwości Digital Energy, w tym działanie w pętli zamkniętej, testy porównawcze CIS i zwiększoną kompatybilność z Basis Dynamix, platformą zarządzania środowiskiem wirtualnym.
Przeprowadź migrację starych klastrów i utwórz nowe
Jedną z kluczowych innowacji w wersji 1.3.0 była możliwość stworzenia klastra Digital Energy. Teraz administrator może zainicjować utworzenie maszyny wirtualnej w Basis Dynamix – kolejnym flagowym rozwiązaniu ekosystemu Basis – z późniejszym przeniesieniem kontroli do Digital Energy. Jednocześnie możliwe stało się dodawanie i usuwanie węzłów kontrolnych i roboczych klastra Digital Energy, a także sprawdzanie ich pod kątem zgodności ze standardami bezpieczeństwa CIS Benchmark. Jako system operacyjny węzła klastra można używać Viola OS i Ubuntu.
Jeśli Twoja organizacja ma już klastry od dostawcy, można je dodać do Basis Digital Energy za pośrednictwem pliku konfiguracyjnego Kubernetes. Od tego momentu możliwe będzie zarządzanie aplikacjami w ramach klastra poprzez interfejs sieciowy Basis Digital Energy.
Aby poprawić jakość pracy z klastrami, dodano funkcję generowania dziennika zadań, która pozwala zobaczyć historię i wyniki wszystkich zadań w ramach utworzonego klastra oraz funkcję autoskalowania (w wersji beta). Ten ostatni w przypadku wyczerpania zasobów węzła dystrybuuje kopie zasobochłonnej aplikacji pomiędzy innymi węzłami w ramach klastra, a w razie potrzeby może zamówić nowe maszyny wirtualne (VM) od Basis Dynamix, podłączyć je do istniejącego klastra i rozpowszechniaj kopie aplikacji pomiędzy tymi maszynami wirtualnymi. Wszystko to zapewnia działającej aplikacji niezbędne zasoby do obliczeń i jednocześnie pozwala uniknąć awarii w jej działaniu.
Pracuj z klastrem lokalnym w pętli zamkniętej
Kolejną kluczową innowacją w Basis Digital Energy 1.3.0 jest obsługa lokalnych (niepublicznych) repozytoriów wykresów, pakietów, obrazów aplikacji i kontenerów. Możliwość wdrożenia klastra w pętli zamkniętej jest istotna przede wszystkim dla organizacji o wysokich wymaganiach w zakresie ochrony systemów informatycznych, np. dla podmiotów CII. Brak możliwości uzyskania zdalnego dostępu do klastrów z Internetu znacząco ogranicza powierzchnię ataku na systemy informatyczne organizacji, tj. zwiększa jego bezpieczeństwo.
Przypisz role użytkownikom
Dodatkową ochronę przed zagrożeniami informacyjnymi zapewni nowy wzór do naśladowania dla użytkowników oraz narzędzia kontroli dostępu. W Basis Digital Energy 1.3.0 stało się możliwe konfigurowanie polityk ograniczających działania różnych użytkowników w ramach produktu. Co więcej, dzięki elastyczności wzorca, każdy użytkownik może mieć własną politykę.
Również w nowej wersji Digital Energy pojawiły się dwa narzędzia autoryzacyjne, zintegrowane z Basis Dynamix – poprzez decs3o i Basis Virtual Security; Wybór zależy od aktualnej konfiguracji produktu. Dzięki tym narzędziom pracownik organizacji może niemal bezproblemowo pracować z różnymi produktami w ramach ekosystemu Basis.
Rozszerz swoje możliwości dzięki wtyczkom i aplikacjom
W wersji Basis Digital Energy 1.3.0 wprowadzono obsługę najpopularniejszych na rynku wtyczek CNI (Container Networking Interface) – Flannel i Calico, a także dwóch narzędzi do konteneryzacji – Containerd i CRI-O. Wtyczki możesz podłączyć jako interfejsy sieciowe i dołączyć narzędzia do pracy z kontenerami, alternatywy dla Dockera, w klastrze podczas tworzenia klastra Digital Energy. W przyszłości lista obsługiwanych wtyczek i narzędzi będzie się poszerzać.
Wreszcie w wersji 1.3.0 możliwe stało się zainstalowanie wielu popularnych aplikacji poprzez interfejs sieciowy za pomocą zaledwie kilku kliknięć, w tym Longhorn, Jenkins, GitLab, Vault, Redmine i wielu innych. Wcześniej instalacja tych (i innych) aplikacji była możliwa tylko z poziomu wiersza poleceń, a przy takim podejściu opisywanie konfiguracji aplikacji zajmowało dużo wysiłku i czasu.
„W naszym ekosystemie Digital Energy jest jednym z najszybciej rozwijających się produktów, dlatego w każdym wydaniu liczba nowych funkcji mierzona jest w dziesiątkach. Wersja 1.3.0 przyniosła naszym klientom narzędzia do pracy z klastrami, w tym klastry Digital Energy, zaktualizowany wzór do naśladowania użytkowników, wsparcie dla pracy w pętli zamkniętej i inne korzyści. Postawiliśmy sobie za zadanie uczynienie Digital Energy najlepszym produktem na rynku i mamy pełną świadomość, że jest to długa i trudna droga, ale mamy pewność, że zmierzamy we właściwym kierunku. Świadczą o tym wyniki niezależnych testów: nasze rozwiązanie znalazło się niedawno w pierwszej trójce rosyjskich platform Kubernetes według portalu branżowego CNews” – zauważył Dmitry Sorokin, dyrektor techniczny Basis.
Reklama | BASIS, OOO NIP 7731316059 erid: F7NfYUJCUneLtX1CkiPJ