Baidu wprowadziło lekkie inteligentne okulary z aparatem i wbudowaną sztuczną inteligencją

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Chiński Baidu ogłosił szereg nowych usług opartych na sztucznej inteligencji, m.in. generator obrazów oparty na opisach tekstowych oraz usługę pozwalającą na tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania. Firma wprowadziła także inteligentne okulary z aparatami i asystentem AI.

Podczas corocznej konferencji Baidu World Conference chiński gigant wyszukiwarek zaprezentował okulary Xiaodu AI z wbudowanym sterowanym głosem asystentem AI Ernie. Gadżet został opracowany przez oddział Xiaodu, który specjalizuje się w produkcji urządzeń. Inteligentne okulary ważą zaledwie 45 gramów i są wyposażone w 16-megapikselowy aparat szerokokątny z elektroniczną stabilizacją. Jest też chip odpowiedzialny za lokalne działanie AI, ale nie ma jeszcze żadnych szczegółów na ten temat. Okulary zapewniają imponującą żywotność baterii – do 56 godzin czuwania lub ponad 5 godzin ciągłego odtwarzania dźwięku. Jest też szybkie ładowanie – już w 30 minut gadżet będzie w pełni naładowany. Okulary wykorzystują do rozmów zestaw czterech mikrofonów, a otwarte, wodoodporne głośniki zapewniają czysty dźwięk.

Premiera okularów Xiaodu AI Glasses planowana jest na pierwszą połowę przyszłego roku, a ich przewidywana cena wyniesie niecałe 2100 juanów (około 290 dolarów). Ta wersja stanowi znaczący krok naprzód w integracji sztucznej inteligencji z technologią noszenia, ponieważ Baidu stara się na nowo zdefiniować doświadczenia użytkownika dzięki zaawansowanym i dostępnym aplikacjom sztucznej inteligencji.

Chiński lider rynku wyszukiwarek internetowych należy do szeregu firm technologicznych, które wypuszczają komercyjne aplikacje oparte na dużych modelach językowych, nad czym Baidu aktywnie pracował przez ostatnie dwa lata. Na konferencji dyrektor generalny Baidu Robin Li przedstawił usługę I-RAG, generator obrazów oparty na zapytaniach tekstowych. Problem „halucynacji” rozwiązuje się w nim poprzez połączenie z systemem wyszukiwania internetowego Baidu – dzięki niemu obrazy wyjściowe mniej odbiegają od żądań i w mniejszym stopniu zawierają elementy nieistniejące.

Platforma Ernie AI firmy Baidu obsługuje obecnie 1,5 miliarda zapytań i innych interakcji użytkowników, w porównaniu z 200 milionami w maju. Scenariusze interakcji obejmują generowanie tekstu, odpowiadanie na pytania i pracę z różnymi aplikacjami AI. Baidu w dużej mierze zarabia na swoich rozwiązaniach poprzez „agentów AI”, którzy pozwalają użytkownikom tworzyć własne aplikacje. Systemy AI są zintegrowane z istniejącą linią produktów Baidu; są one również dostępne dla klientów za pośrednictwem usług chmurowych firmy.

Celem Baidu nie jest stworzenie „super aplikacji” z zestawem usług AI, powiedział Li. Firma wprowadziła także usługę Miaoda, która oferuje generowanie kodu programu z wykorzystaniem dużego modelu językowego – można tworzyć całe aplikacje bez rozbudowanej wiedzy programistycznej.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz