Założyciel Baidu, Robin Li, powiedział, że opracowany przez firmę model wielkojęzykowy w pełni dogonił GPT-4 stworzony przez OpenAI, a sam chiński gigant internetowy stał się liderem w wyścigu ze Stanami Zjednoczonymi.
Dzień wcześniej pan Li przeprowadził w Pekinie prezentację Erniego 4.0, demonstrując zdolność sztucznej inteligencji do udzielania adekwatnych odpowiedzi i rozwiązywania złożonych problemów na bieżąco. Ernie, zdaniem szefa Baidu, nie ustępuje chatbotowi z OpenAI pod względem złożoności i ogólnych możliwości. Chiński system sztucznej inteligencji ma obecnie 45 milionów użytkowników w porównaniu do 180 milionów użytkowników ChatGPT. Baidu liczy, że sztuczna inteligencja pomoże mu wyprzedzić głównych lokalnych graczy, w tym Alibaba i Tencent.
Obiektywna ocena możliwości modeli AI nie jest taka łatwa. Podczas prezentacji chatbot Ernie Bot w czasie rzeczywistym odpowiadał na pytania związane z rynkiem nieruchomości, rozwiązywał zadania matematyczne oraz na polecenie pisał historię osadzoną w świecie starożytnych sztuk walki. W marcu platforma była znacznie słabsza i podczas pierwszej prezentacji Baidu ograniczyło się do nagrywania wideo. W czerwcu firma podała, że jej sieć neuronowa jest porównywalna pod względem ogólnych możliwości z modelem GPT-3.5, a w niektórych zadaniach związanych z językiem chińskim przewyższa bardziej zaawansowany GPT-4.0.
Baidu ma nadzieję, że jego potężna platforma sztucznej inteligencji pomoże mu odzyskać udział w chińskim rynku utracony na rzecz superaplikacji ByteDance i Tencent. Ernie jest zintegrowany z flagowymi produktami, takimi jak wyszukiwarka internetowa, mapy, udostępnianie plików, współpraca i analiza danych. Aplikacja chatbot znalazła się ostatnio na szczycie listy najpopularniejszych aplikacji na iPhone’a w Chinach, z ponad milionem pobrań w dniu premiery, ale wkrótce została wyparta przez prawdziwego lokalnego lidera rynku: aplikację do przesyłania wiadomości WeChat firmy Tencent.