Według zasobu Datacenter Dynamics rząd Australii i stan Queensland inwestują 940 milionów dolarów australijskich (około 620 milionów dolarów) w stworzenie potężnego komputera kwantowego. Zostanie rozmieszczony w pobliżu lotniska w Brisbane. System stworzy kalifornijski startup PsiQuantum.
Firma PsiQuantum powstała w 2016 roku. Swoją misję nazywa opracowaniem „pierwszego na świecie praktycznie użytecznego komputera kwantowego”. Firma twierdzi, że opracowana przez nią technologia umożliwia tworzenie w stosunkowo krótkim czasie wielkoskalowych układów kwantowych odpornych na błędy. Aby to osiągnąć proponuje się wykorzystanie istniejących rozwiązań technicznych, takich jak potężne systemy kriogeniczne. Projekt realizowany przez startup z Australii polega na budowie fotonicznego komputera kwantowego. Oczekuje się, że system będzie w stanie obsłużyć około 1 miliona kubitów.
Władze Australii i stanu Queensland sfinansują projekt w równych częściach – około 310 mln dolarów. W zamian za inwestycję PsiQuantum utworzy w stanie Queensland regionalną centralę, skąd będzie zarządzać swoimi systemami kwantowymi. Nowy komputer ma zacząć działać do końca 2027 roku. Będzie wykorzystywany do rozwiązywania złożonych problemów w różnych gałęziach przemysłu, w tym w energetyce odnawialnej, górnictwie minerałów i metali, służbie zdrowia i transporcie.
Rząd Australii po raz pierwszy wpadł na pomysł wdrożenia systemu stworzonego przez PsiQuantum pod koniec 2023 roku. Ale potem projekt skrytykowano za to, że władze chciały dać pierwszeństwo amerykańskiej firmie, a nie australijskim organizacjom zajmującym się obliczeniami kwantowymi. Ale teraz wydaje się, że wszystkie różnice zostały rozwiązane.
Powiązane materiały:
Australijskie centrum superkomputerowe wdroży superchipy NVIDIA Grace Hopper do badań kwantowych Neuromorficzny superkomputer AI DeepSouth pojawi się w Australii i ma naśladować ludzki mózg Australijczycy jako pierwsi połączyli klasyczny superkomputer z kwantowym „akceleratorem” pracującym w temperaturze pokojowej „Graviton” zaprezentował rosyjskie serwery oparte na procesorach Intel Xeon Emerald Rapids Firma Micron rozpoczęła sprzedaż modułów RDIMM DDR5 o pojemności 128 GB, opartych na chipach 32 Gbit