Atos ponownie przygotowuje się do sprzedaży części swojego biznesu rządowi francuskiemu

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Francuska firma Atos negocjuje z rządem francuskim sprzedaż jej oddziału zajmującego się „zaawansowaną działalnością obliczeniową” (Advanced Computing Działalność). Służba prasowa firmy podaje, że część działalności będzie kosztować 500 milionów euro (524 miliony dolarów).

Firma będąca na skraju bankructwa, zapewniająca łączność francuskiej armii i służbom wywiadowczym, a także produkująca serwery dla superkomputerów i innych urządzeń, jest obecnie w trakcie restrukturyzacji swoich długów, jednocześnie kilkakrotnie zmieniając dyrektorów .

Przez ostatnie cztery miesiące rząd próbował osiągnąć porozumienie z zarządem firmy, aby zapewnić władzom francuskim kontrolę nad strategicznymi technologiami Atos i zapobiec ich dostaniu się w ręce zagranicznych nabywców.

Strony spodziewają się podpisania umowy nabycia udziałów przed 31 maja, kiedy zakończy się okres wyłączności. W swoim oświadczeniu Atos podał, że po podpisaniu umowy opłata wstępna powinna wynieść 150 mln euro.

Potencjalnie kwota transakcji może wzrosnąć do 650 mln euro, uwzględniając dodatkowe płatności. Zdaniem przedstawiciela władz francuskich, rząd francuski jest w stanie, gdy zajdzie taka potrzeba, zachować strategicznie ważne gałęzie przemysłu w celu ochrony suwerenności.

Dywizja Atos BDS obejmuje Advanced Computing, Critical Systems i Cyber ​​​​Products, które zatrudniają 4 tysiące osób i osiągają łączną sprzedaż na poziomie około 900 milionów euro rocznie.

Atos poinformował także, że zamierza rozpocząć formalny proces sprzedaży systemów krytycznych i produktów cybernetycznych. Uwzględniając sprzedaż jednego z oddziałów, do 2027 roku dźwignia finansowa spółki (relacja długu netto do zysku podstawowego) będzie kształtować się w przedziale od 1,8 do 2,1. Uznaje się to za umiarkowany poziom zadłużenia.

Na początku tego miesiąca francuska parlamentarna komisja finansów poinformowała, że ​​przyjęła poprawkę, która może doprowadzić do nacjonalizacji Atos.

Już w kwietniu informowano, że władze francuskie zamierzają odkupić część aktywów Atosu, jednak w październiku pojawiła się informacja, że ​​porzuciły te plany.

Powiązane materiały:

Próbując przetrwać, Atos pogorszył swoje prognozy finansowe w związku z wypowiedzeniem kontraktów przez klientów infrastrukturalnych Atos mianował nowego dyrektora generalnego – szóstego w ciągu trzech lat Atos podpisze ostateczną umowę restrukturyzacyjną w przyszłym tygodniu Startup xAI Elona Muska otrzyma od Arabów 5 miliardów dolarów na zakup kolejnych 100 tysięcy akceleratorów NVIDIA Selectel ogłosił dostępność serwerowego systemu operacyjnego SelectOS

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz