Islandzki operator centrum danych atNorth ogłosił, że jego kolejne centrum danych, największe jak dotąd firmy, będzie wykorzystywać nadwyżkę ciepła do tworzenia dużych szklarni i ogrzewania domów. Według The Register nowy kampus DEN02 będzie zlokalizowany w pobliżu duńskiego lotniska Billund.
Kampus został zaprojektowany do wykonywania intensywnych obliczeń dla klientów, takich jak hiperskalownicy i firmy obsługujące obciążenia AI i HPC. W momencie otwarcia w 2026 r. moc kampusu powinna wynosić 250 MW, a w przyszłości będzie można ją dalej zwiększać. Podobnie jak inni operatorzy centrów danych, atNorth poszukuje energii odnawialnej do zasilania swoich obiektów. W przypadku DEN02 prawdopodobnie będziemy mówić o elektrowniach słonecznych i wiatrowych znajdujących się w pobliżu lokalizacji.
Podobnie jak wiele nowoczesnych, zrównoważonych projektów centrów danych, nowa inicjatywa atNorth uwzględni możliwość wykorzystania ciepła odpadowego, zwłaszcza że średnia roczna temperatura w Danii wynosi około 8˚C. Plan zostanie zrealizowany przy wsparciu firmy Wa3rm specjalizującej się w „projektach przemysłowych o obiegu zamkniętym”, a ciepło z DEN02 zostanie wykorzystane do uprawy warzyw.
W planach jest także zapewnienie mieszkańcom ogrzewania i ciepłej wody, jednak spółka North powiedziała reporterom, że jest to dopiero w trakcie rozmów z potencjalnymi klientami. Firma zauważyła, że DEN02 może stać się standardem dla przyszłych centrów danych. Oczekuje się, że wysoka efektywność energetyczna firmy i wykorzystanie technologii wychwytywania ciepła, w połączeniu z korzystnym położeniem geograficznym w Danii i zaangażowaniem firmy w zrównoważony rozwój, staną się przykładem dla całej branży centrów danych. Dania może być idealnym miejscem dla przedsiębiorstw zajmujących się hiperskalowalnością i sztuczną inteligencją, które chcą dekarbonizować swoje projekty.
Schematy wykorzystania ciepła w centrach danych stały się w ostatnich latach dość powszechne, zwłaszcza w Europie, gdzie Europejska Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej (EED) wymaga od operatorów centrów danych stosowania najlepszych technologii w branży w celu osiągnięcia efektywności energetycznej. Jednak na początku tego roku TechUK ostrzegał przed potencjalnymi wadami praktyki wykorzystania ciepła z centrów danych w systemach ciepłowniczych ze względu na stosunkowo niskie temperatury chłodziwa i brak dokładnych danych na temat tego, ile dokładnie ciepła zostanie w ogóle wygenerowane.
Inne badania pokazują również, że wykorzystanie ciepła nie zawsze jest uzasadnione. Ale to wszystko nie przeszkodziło w realizacji projektów takich jak ten w Groningen w Holandii, a także indywidualnych projektów Google, Microsoft i Yandex w Finlandii. Być może najbardziej niezwykły jest projekt w Japonii (Hokkaido), w którym śnieg służy do chłodzenia infrastruktury IT, a powstałą ciepłą wodę wykorzystuje się do hodowli węgorzy na sprzedaż.
Powiązane materiały:
Centrum danych Equinix ogrzewa baseny olimpijskie w Paryżu Liczy się i rozgrzewa: HPE i Danfoss zaprezentowały mikrocentrum danych zdolne do ogrzewania budynków Podziel się ciepłem z sąsiadami: Equinix aktywnie poszukuje partnerów do podłączenia swoich centrów danych do systemów grzewczych W Rosji nie ma już możliwości instalowania nowego zagranicznego oprogramowania i systemów sprzętowych w obiektach infrastruktury krytycznej Softline przejął kontrolę nad rosyjskim producentem laserów NTO IRE-Polyus