ASUS usunął część chipsetu X670E z płyty głównej, aby pasował do formatu Mini-ITX

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Firma ASUS wprowadziła na rynek kompaktową płytę główną ROG Strix X670E-I Gaming WiFi sześć miesięcy temu, ale w tym czasie nie była ona widziana przez recenzentów. I na próżno, ponieważ ten model ma bardzo ciekawą konstrukcję – płyta główna składa się właściwie z kilku płytek.

Jak wiecie, chipsety AMD X670E i X670 składają się z dwóch układów Promontory 21, podczas gdy młodszy AMD B650 jest jednym z takich układów. Ponieważ płyta główna ROG Strix X670E-I Gaming WiFi wykorzystuje bardzo kompaktową obudowę Mini-ITX, po prostu nie było miejsca na drugi układ. Producent bardzo ciekawie podszedł do rozwiązania tego problemu.

ASUS stworzył płytę wielowarstwową, co zostało odkryte podczas jej demontażu przez recenzenta sprzętu Uniko. U dołu ROG Strix X670E-I Gaming WiFi znajduje się wielowarstwowa konstrukcja, pokryta plastikową obudową.

Po rozebraniu obudowy okazało się, że są miejsca na montaż dwóch dysków SSD M.2 – PCIe 5.0 i PCIe 4.0. Do każdego dysku SSD dołączone są radiatory. Napędy montowane są w specjalnych adapterach riserów w postaci kart rozszerzeń. Jeden z tych adapterów zawiera również drugi układ chipsetu X670E. Poniżej znajduje się schematyczny układ elementów w takiej strukturze warstwowej.

Według VideoCardz rozwiązanie ASUS jest wyjątkowe. ASRock, Gigabyte i MSI nie znalazły jeszcze sposobu na dopasowanie chipsetu X670/X670E do kompaktowych płyt głównych Mini-ITX. Wcześniej ASRock pokazał koncepcyjną kartę rozszerzeń z drugim układem Promontory 21, który pozwala zamienić płytę główną B650 w płytę główną X670. To prawda, że ​​\u200b\u200bta karta rozszerzeń wymaga użycia specjalnej płyty głównej, która w przeciwieństwie do płyty głównej ASUS nie pojawiła się jeszcze w sprzedaży.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz