Asus przedstawia minikomputer NUC 14 Pro AI z chipami Intel Lunar Lake i przyciskiem Copilot

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Asus rozszerzył rodzinę kompaktowych komputerów NUC 14, wprowadzając nowy NUC 14 Pro AI. W nowym produkcie zaoferowane zostaną świeże procesory Intel Lunar Lake, które charakteryzują się wysoką wydajnością w zadaniach związanych ze sztuczną inteligencją.

Przypomnijmy, że Intel w zeszłym roku sprzedał firmie Asus markę NUC (Next Unit of Compute). Asus kontynuuje rozwój tych systemów i w ostatnich miesiącach wypuścił kilka modeli NUC 14. Na przykład modele NUC 14 Performance i NUC 14 ROG są przeznaczone odpowiednio do pracy i gier i są wyposażone w oddzielną kartę graficzną GeForce RTX z serii 40. . Systemy te należą do najdroższych w ofercie komputerów PC NUC i nie zawsze oferują podobny poziom wydajności do laptopów porównywalnych cenowo. Minikomputery NUC są jednak popularne wśród tych, którzy potrzebują kompaktowych rozwiązań stacjonarnych lub chcą kompleksowego rozwiązania do celów biznesowych lub rozrywkowych.

Po dzisiejszej zapowiedzi rodzina Asus NUC 14 wygląda następująco:

ROG NUC: do Core Ultra 9 185H (Meteor Lake), GeForce RTX 4060 i RTX 4070;Wydajność NUC 14: od Core Ultra 9 185H (Meteor Lake), GeForce RTX 4060 i RTX 4070;NUC 14 Pro+: do Core Ultra 9 185H (Meteor Lake);NUC 14 Pro: do Core Ultra 165H (Meteor Lake);NUC 14 Pro AI: Core Ultra 200 V (Lunar Lake).

Nowy system NUC 14 Pro AI ma znany format małego równoległościanu z zaokrąglonymi krawędziami i bokami o wymiarach 4 na 4 cale. Tym razem jednak obudowa mini-PC jest bardziej zaokrąglona. Oferowane w ramach nowego produktu procesory Intel Lunar Lake wyposażone są we wbudowaną pamięć RAM, co eliminuje konieczność stosowania gniazd SO-DIMM na moduły pamięci na płycie głównej. Taka konstrukcja pozwala zaoszczędzić miejsce wewnątrz komputera, ale jednocześnie uniemożliwia późniejszą aktualizację podsystemu pamięci.

NUC 14 Pro AI wyposażony jest w dwa porty USB Type-A, jeden Thunderbolt 4 (USB-C), a także posiada dedykowany przycisk do uruchomienia asystenta Copilot AI zawartego w Windows 11. Jeśli taki mini-PC zostanie umieszczony na biurku, wtedy obecność przycisku może się przydać. W innych przypadkach wydaje się to opcją opcjonalną.

Warto dodać, że NUC 14 Pro AI nie jest pierwszym mini PC wyposażonym w dedykowany przycisk do uruchamiania Copilota. Tę samą funkcję oferują na przykład najnowsze modele nettopów od Minisforum, ale oparte na procesorach Intel Meteor Lake. Jednak chipy z serii Core Ultra 200V zastosowane w NUC 14 Pro AI są w pełni zgodne z ekosystemem Microsoft Copilot Plus PC, w przeciwieństwie do Core Ultra 100H (Meteor Lake).

Producent nie podał jeszcze ceny nowych mini-PC NUC 14 Pro AI.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz