Astronauci na ISS otrzymywali bąbelki tlenu z mikroalg zasilane elektrycznie

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
1 min. czytania

Rosyjskim kosmonautom na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej udało się uzyskać pęcherzyki gazu za pomocą mikroalg podczas eksperymentu z fotobioreaktorem. Informuje o tym TASS, powołując się na kosmonautę państwowej korporacji „Roskosmos” Dmitrija Petelina, który jest także specjalnym korespondentem agencji prasowej.

Według Dmitrija Petelina pojemniki z mikroalgami zostały dostarczone na stację orbitalną na statku towarowym Progress MS-22 w ramach pilnego ładunku. Po instalacji z algami przeniesiono na miejsce eksperymentu i podłączono do zasilania, dzięki czemu rozpoczęto proces hodowli.

„Od kilku dni na ISS pojawiają się już pęcherzyki gazu. Mikroalgi będą rosły w stanie zerowej grawitacji aż do zejścia na Sojuz MS-22” – powiedział kosmonauta. Zaznaczył też, że zbiornik z substancjami odżywczymi, które pomagają we wzroście mikroalg, wkrótce zostanie wymieniony.

Według dostępnych danych celem eksperymentu stworzenia fotobioreaktora jest pozyskiwanie pożywienia i tlenu poprzez hodowanie mikroglonów w warunkach mikrograwitacji. Zakłada się, że w przyszłości technologia ta zapewni życie astronautom podczas lotów w przestrzeń kosmiczną.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz