Arm China zwalnia 14% pracowników w związku z wojną handlową i potencjalnymi problemami licencyjnymi

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Według źródeł internetowych w chińskim oddziale ARM doszło do masowych zwolnień. W raporcie podano, że Arm China opuściło 90-95 osób, co stanowi około 14% ogólnej liczby pracowników przedsiębiorstwa.

Według osób zaznajomionych ze sprawą zwolnienia dotyczyły głównie inżynierów R&D. Zwraca się uwagę, że niektórzy chińscy klienci ARM są zaniepokojeni tymi wydarzeniami, które trwają na tle wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami i mogą doprowadzić do tego, że technologie ARM staną się niedostępne dla firm z Państwa Środka.

Pod koniec ubiegłego roku media pisały, że chiński gigant IT Alibaba nie uzyskał dostępu do wysokowydajnych rdzeni serwerowych Arm Neoverse, gdyż ARM uważał, że rządy USA i Wielkiej Brytanii zablokują dostawy takich rozwiązań do Chin. Chińscy klienci obawiają się również, że ARM może dokonać poważnych zmian w swoim modelu licencjonowania.

Arm China jest dystrybutorem własności intelektualnej ARM w Chinach, dlatego otrzymuje tantiemy od lokalnych klientów ARM. Jednak SoftBank, spółka macierzysta ARM, sprzedał 51% akcji spółki jeszcze w 2018 roku, więc teraz Arm China skutecznie działa jako niezależna organizacja, której pakiet kontrolny jest w rękach chińskich inwestorów.

„Arm China jest oddzielną firmą od Arm Ltd. Chociaż nie możemy komentować jej decyzji kadrowych, nie spodziewamy się żadnych trudności w naszej działalności w Chinach, która nadal jest stabilna ”- powiedział rzecznik ARM.

W ubiegłym roku ARM przeprowadził zwolnienia na całym świecie, a brytyjski oddział firmy zmniejszył się o około 20%. Od tego czasu firma wykazuje dobre wyniki finansowe. Przychody ARM w IV kwartale ubiegłego roku wzrosły o 28% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Na początku tego miesiąca kierownictwo ARM ogłosiło również zamiar sfinalizowania pierwszej oferty publicznej i wejścia na giełdę przed końcem bieżącego roku kalendarzowego.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz