Apptronik pokazał prototypy humanoidalnego robota Apollo

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Firma Apptronik z Austin w USA, która specjalizuje się w opracowywaniu uniwersalnych mobilnych systemów robotycznych, opublikowała w zeszłym tygodniu kilka filmów pokazujących prototypy, na podstawie których ostatecznie opracowano projekt humanoidalnego robota Apollo. Zostało to zgłoszone przez zasób IEEE Spectrum.

Źródło obrazu: IEEE Spectrum

W listopadzie ubiegłego roku amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) wybrała firmę Apptronik jako partnera handlowego do uruchomienia nowej generacji robotów ogólnego przeznaczenia. Humanoidalny robot Apollo jest pierwszym w tej rodzinie.

W przeciwieństwie do robotów specjalnego przeznaczenia, które mogą wykonywać tylko jedno powtarzalne zadanie, Apollo jest robotem wszechstronnym zdolnym do wykonywania szerokiego zakresu zadań w dynamicznych środowiskach. Oczekuje się, że znajdzie zastosowanie w różnych branżach, w tym w logistyce, handlu detalicznym, hotelarstwie, przemyśle lotniczym itp.

Pierwszy robot stworzony przez Apptronik nosił nazwę Astra. Nie ma kończyn dolnych, ponieważ jest przeznaczony do manipulacji, a nie do dynamicznego poruszania się. „Astra jest dość wyjątkowa”, mówi Apptronik CTO, Nick Paine. „Próbowaliśmy osiągnąć ludzkie możliwości w zakresie manipulowania przestrzenią roboczą i ładunkiem”. Astra jest obecnie testowana w szeregu projektów pilotażowych z klientami głównie z branży logistycznej.

Poniższy film, opublikowany przez Apptronik po raz pierwszy, przedstawia robota Quick Development Humanoid (QDH).

QDH opiera się na systemie robotów Astra, który dodaje kończyny dolne, a także kilka dodatkowych DOF na górnej części ciała, aby umożliwić większą mobilność i równowagę. Używa tylko trzech różnych typów dysków. Podobno cały rozwój (od projektu po napędy, elektronikę i oprogramowanie) należy do Apptronik, który również produkuje roboty. „Dzięki QDH zbliżamy się do minimalnego opłacalnego produktu pod względem użyteczności” — mówi Payne. „I to naprawdę napędza nasz rozwój, zarówno w zakresie oprogramowania, jak i sprzętu”.

Apptronik na razie trzyma szczegóły projektu Apollo w tajemnicy. Nowość zostanie zaprezentowana na imprezie SXSW, która odbędzie się w marcu w Austin. W tej chwili wiadomo, że Apollo ma wzrost około 1,75 m, wagę – około 75 kg. Będzie mógł podnosić ładunki o masie do 25 kg. Ten humanoidalny robot jest przeznaczony do pracy zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Ogólnie rzecz biorąc, Apptronik pozycjonuje Apollo jako wysoce wydajnego, łatwego w użyciu i wszechstronnego robota, który może wykonywać różnorodne zadania. O Apollo mówi się, że to „iPhone wśród robotów”, dla którego można tworzyć aplikacje do wykonywania określonych zadań.

Oprócz partnerstwa z NASA, startup współpracuje z wiodącymi producentami samochodów, dużymi firmami transportowymi i logistycznymi, a także agencjami rządowymi USA.

Źródła:

Widmo IEEE CNET

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz