Apple zwolni w tym roku szefa wzornictwa przemysłowego

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Apple postanowiło zlikwidować stanowisko swojego głównego projektanta produktów. Firma nie będzie chciała zastąpić Evansa Hankeya, który obecnie nadal zajmuje to stanowisko, ale zamierza wkrótce odejść. Informuje o tym Bloomberg, powołując się na kilka źródeł, które chciały pozostać anonimowe ze względu na tajność tej kwestii w Apple.

To, że Evans Hankey zamierza opuścić Apple w 2023 roku, stało się znane z jej wypowiedzi zeszłej jesieni. Kluczowy zespół Apple składający się z 20 projektantów przemysłowych będzie podlegał Jeffowi Williamsowi, dyrektorowi operacyjnemu Apple, pod którego kierownictwem sama Hankey nadal jest pod jej kierownictwem. Poinformowano również, że główne role otrzymają projektanci z najdłuższym stażem pracy w Apple. Jednak nie będzie wśród nich żadnego rozdziału.

Jonathana Ive’a. Źródło obrazu: David Paul Morris

Hankey przejął zespół projektowy Apple w 2019 roku po odejściu Jonathana Ive’a z firmy. Pełnił funkcję głównego projektanta Apple od 1997 do 2015 roku i kierował projektowaniem sprzętu i oprogramowania firmy. W 2015 roku Apple przetasował. Quince został szefem zespołu projektowania przemysłowego, a Alan Dye, który wcześniej był szefem zespołu projektującego interfejs pod kierownictwem Jonathana Quince’a, objął stanowisko wiceprezesa ds. interfejsu użytkownika oprogramowania Apple. Dai pełni swoją funkcję do dziś.

Evans Hankey (na żółto). Źródło obrazu: AppleInsider.com

Decyzja Hankey o odejściu była nieoczekiwana dla wszystkich, w tym dla Apple, a firma poprosiła ją o pozostanie na tym stanowisku przez kolejne sześć miesięcy, aż do znalezienia zastępcy. Według Bloomberga poszukiwania kandydatów na miejsce Hankeya komplikował fakt, że od 2015 roku wielu czołowych projektantów, którzy pracowali pod okiem Ive’a, odeszło z firmy. Na przykład kilku kluczowych projektantów przemysłowych zaczęło pracować z Ive’em w jego firmie projektowej LoveFrom, którą założył wraz z Markiem Newsonem. Ten ostatni wcześniej pracował również dla Apple.

Alan Dye (po lewej), Jonathan Ive (w środku), Richard Howarth (po prawej). Źródło obrazu: AppleInsider.com

W Apple wciąż jest kilku weteranów projektowania. Należą do nich Molly Anderson, Duncan Kerr, Bart Andre, Richard Howarth, Peter Russell-Clarke i Ben Shaffer. Wszyscy wcielą się w główne role po odejściu Hanka. Według Bloomberga, Williams postanowił nie mianować nikogo nowym szefem projektu Apple, a wszyscy projektanci będą teraz podlegać bezpośrednio jemu. Posunięcie to ściślej powiązałoby zespół operacyjny Apple z zespołem projektowym, co według publikacji nie podoba się niektórym twórcom. Przetasowania formalnie poprawiłyby również status samego Williamsa, którego niektórzy analitycy postrzegają jako prawdopodobnego następcę Tima Cooka, obecnego dyrektora generalnego Apple.

Jeffa Williamsa. Źródło obrazu: AppleInsider.com

Williams nadzoruje teraz globalne operacje Apple, nadzoruje przesyłki, a także zajmuje się wsparciem AppleCare. Nadzoruje również rozwój aplikacji zdrowotnych i Apple Watch. Za projekt sprzętu zegara odpowiada bezpośrednio John Ternus, który kilka miesięcy temu został mianowany szefem projektu platformy sprzętowej.

Richard Howarth krótko pełnił funkcję szefa wzornictwa przemysłowego produktów Apple od 2015 do 2017 roku. W tym momencie Jonathan Ive zmniejszył swoje zaangażowanie w rozwój produktu po wprowadzeniu na rynek oryginalnego zegarka Apple Watch, ale nadal kierował zespołem. Howarth i Bart Andre są z Apple od prawie 30 lat. Z kolei Evans Hankey jest związany z firmą od prawie 20 lat.

Bloomberg pisze, że Apple zdecydowało się nie zatrudniać outsidera do roli nowego głównego projektanta po odejściu Hankeya. Firma nie rozważała również Alana Dai jako kandydata na szefa dwóch zespołów projektowych, ponieważ taka decyzja nie znalazłaby niezbędnego poparcia.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz