Apple zastosowało się do nakazu FAS i nie będzie ograniczać udostępniania aplikacji w App Store, jeśli będą one zgodne z zasadami

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Apple zastosowało się do nakazu FAS i nie będzie ograniczać udostępniania aplikacji w App Store, jeśli będą one zgodne z zasadami

Amerykańska firma Apple zastosowała się do zarządzenia Federalnej Służby Antymonopolowej Rosji w sprawie nadużycia pozycji dominującej na rynku aplikacji, wszczętej na wniosek Kaspersky Lab. Pisze o tym RBC, powołując się na służbę prasową departamentu.

„Apple przyjęło teraz dodatkową umowę DPLA, która wyklucza stosowanie klauzuli wykluczającej aplikacje dla rosyjskich programistów” — czytamy w raporcie. Należy również zauważyć, że zmiany obowiązują od 21 października 2022 r.

Przypomnijmy, że Apple musiało usunąć z umowy licencyjnej dewelopera (DPLA) zapis, zgodnie z którym firma nie mogła zezwalać aplikacjom deweloperskim na swoją platformę treści cyfrowych App Store, nawet jeśli spełniają one wszystkie wymagania i zasady firmy. Oprócz tego Apple musiało przywrócić iOS funkcje, które są niezbędne do działania aplikacji kontroli rodzicielskiej innych firm. Firma już to zrobiła – iOS 15 wprowadził interfejs API czasu ekranu dla aplikacji kontroli rodzicielskiej innych firm.

„Agencja przeanalizowała możliwości interfejsu i doszła do wniosku, że za pomocą tego API programiści mogą wdrożyć utracone możliwości techniczne” – powiedział FAS w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że regulator uznał amerykańską firmę za winną nadużywania dominującej pozycji na rynku aplikacji w 2020 roku. Sprawa przeciwko Apple została wszczęta po tym, jak udało się ustalić, że firma zajmuje 100% rynku aplikacji mobilnych na platformę iOS. Apple nie zgodził się z ustaleniami FAS i planował zakwestionować decyzję regulatora, ale później sądy dwóch instancji poparły stanowisko FAS, a firma wykonała polecenie.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz