Firma Apple usunęła komunikatory WhatsApp i wątki klienckie platformy mikroblogowej platformy Meta✴, a także aplikacje Telegram i Signal ze swojego sklepu App Store w Chinach. Według dostępnych danych firma zdecydowała się na ten krok na zlecenie lokalnego regulatora reprezentowanego przez Chińską Administrację Cyberprzestrzeni (CAC).
Według firmy badawczej Appfigures w tym samym czasie, co WhatsApp i Threads, z chińskiego App Store zniknęło kilka innych głównych aplikacji do przesyłania wiadomości, w tym Signal i Telegram. Oficjalni przedstawiciele posłańców nie skomentowali jeszcze tej kwestii.
Producent iPhone’a powiedział, że organ regulacyjny nakazał usunięcie kwestionowanych aplikacji ze względów bezpieczeństwa narodowego. Apple zauważyło również, że spełniło wymogi CAC, ponieważ firma przestrzega prawa krajów, w których prowadzi działalność. Według źródła organ regulacyjny nakazał usunięcie tych aplikacji po odkryciu podburzających treści powiązanych z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, które naruszały krajowe przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa. Szczegóły treści, które uznano za nielegalne, nie zostały upublicznione.
Blokowanie aplikacji do przesyłania wiadomości podkreśla zaostrzającą się walkę między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w sektorze technologicznym. Już w ten weekend amerykańska Izba Reprezentantów może głosować za przyjęciem projektu ustawy, która zobowiąże chińską firmę ByteDance, właściciela popularnego serwisu krótkich filmów TikTok, do sprzedaży aplikacji, pod rygorem odmowy – zostanie zablokowana w kraju . Władze USA uważają, że TikTok stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na powiązania z Chinami. Jednocześnie chińscy urzędnicy publicznie potępili próbę wymuszenia przez ByteDance sprzedaży aplikacji przez władze amerykańskie.
Stany Zjednoczone systematycznie zaostrzają sankcje, których celem jest ograniczenie dostępu Chin do zaawansowanych technologii, a także ograniczenie inwestycji w rozwój technologiczny w Chinach. W odpowiedzi Pekin nałożył zakaz stosowania chipów pamięci amerykańskiej firmy Micron oraz szereg ograniczeń w sprzedaży chipów niektórych innych amerykańskich firm.
Należy pamiętać, że strony internetowe Facebook✴ i Instagram✴ są od dawna blokowane w Chinach, ale WhatsApp i Threads pozostały dostępne do niedawna, choć nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Analogi od lokalnych programistów, takie jak WeChat od Tencent, są znacznie bardziej poszukiwane w Chinach. Według Appfigures od 2017 roku aplikację WhatsApp pobrano w Chinach 15 milionów razy, Threads – 470 tysięcy razy.
Jeśli chodzi o Apple, firma była bardziej podatna na rosnące napięcia między USA i Chinami niż wiele innych firm. Producent iPhone’a stał się jedną z najcenniejszych spółek publicznych na świecie, wykorzystując siłę roboczą i możliwości produkcyjne Chin do wytwarzania smartfonów i innych produktów, a następnie sprzedawania ich na całym świecie. Chiny odpowiadają obecnie za około jedną piątą rocznej sprzedaży Apple, która w zeszłym roku wyniosła około 68 miliardów dolarów.
Od lat Apple spełnia żądania chińskich władz dotyczące blokowania aplikacji. Ponadto firma zbudowała w kraju centrum danych do przechowywania informacji z iCloud obywateli Chin. W miarę pogarszania się stosunków między USA i Chinami Apple dywersyfikuje swój łańcuch dostaw urządzeń i rozpoczął już montaż iPhone’ów, słuchawek AirPods i Apple Watch w Indiach i Wietnamie. Dyrektor generalny Apple Tim Cook udał się w tym tygodniu do Azji, gdzie odwiedził zakłady produkcyjne w Wietnamie i omówił z prezydentem Indonezji kwestię budowy fabryki firmy w tym kraju.