Apple iPhone 15 Pro nauczył się kręcić wideo 3D dla zestawu słuchawkowego Vision Pro – pierwsze filmy zrobiły wrażenie na dziennikarzach

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Apple iPhone 15 Pro nauczył się kręcić wideo 3D dla zestawu słuchawkowego Vision Pro – pierwsze filmy zrobiły wrażenie na dziennikarzach

Wraz z wydaniem aktualizacji Apple do systemu iOS 17.2, która jest obecnie w fazie beta i ma zostać udostępniona w grudniu, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max będą mogły rejestrować przestrzenne wideo z danymi dotyczącymi głębokości i oglądać je na mieszanym zestaw słuchawkowy multimedialny reality Vision Pro. Część dziennikarzy miała szczęście przetestować nowy produkt w praktyce.

Funkcję nagrywania wideo przestrzennego włącza się w ustawieniach kamery: gdy opcja jest włączona, na ekranie pojawia się dodatkowy przycisk umożliwiający rozpoczęcie nagrywania w tym formacie – odbywa się to jednocześnie przy użyciu kamery głównej i ultraszerokokątnej. Film zapisywany jest w rozdzielczości 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Apple wyjaśnia, że ​​aby uzyskać najlepsze rezultaty, telefon musi być ustawiony poziomo (poziomo) i być zablokowany. Właściciele Vision Pro będą mieli tę opcję domyślnie włączoną. Podczas odtwarzania na iPhonie klipy przestrzenne wyglądają jak zwykłe wideo 2D, bez żadnych dodatkowych efektów głębi.

Apple Vision Pro trafi do sprzedaży w USA na początku 2024 roku, ale producent zaprosił kilku dziennikarzy, aby nagrywali własne filmy na iPhonie 15 Pro i oglądali je na zestawie słuchawkowym. Firma nie pozwala na razie na publikację zdjęć urządzenia, dlatego dostępne są jedynie pisemne recenzje.

„Podczas demonstracji sfilmowałem szefa kuchni sushi trzymającego kawałek sushi. Kiedy spojrzałem na to na Vision Pro, sushi i pałeczki rzeczywiście wyglądały trójwymiarowo. Były wyraźnie na pierwszym planie, unosząc się bliżej mnie niż reszta obrazów. Oczywiście oświetlenie podczas nagrywania było idealne – zobaczymy, jak zachowa się w nieidealnych warunkach. Apple pokazało mi kilka innych filmów przestrzennych. Na jednym ojciec opowiedział dzieciom historię na tylnym siedzeniu furgonetki. To było tak realistyczne i przytulne, że prawie poczułem się przerażający. Dlaczego szpieguję tę nieznaną rodzinę? To niewątpliwie największy atut: filmy przestrzenne tworzą intymność, której nie mają płaskie zdjęcia i filmy” – stwierdziła Joanna Stern z „Wall Street Journal”.

„Zgodnie z zamierzeniami Apple, nagrywanie filmów przestrzennych jest tak samo łatwe i intuicyjne, jak każdy inny tryb na iPhonie 15 Pro lub iPhonie 15 Pro Max. Obracasz telefon, aby odblokować tryb fotografowania, co jest oznaczone ikoną zestawu słuchawkowego, i widzisz, że podczas nagrywania pojawia się poziom. Poziom horyzontu jest ważny, ponieważ mocno drżący obraz wideo będzie jeszcze bardziej dysonansowy podczas odtwarzania na Vision Pro. W moim przypadku sfilmowałem profesjonalnego szefa kuchni sushi przygotowującego zwykłe bułki i kulki ryżowe oraz sposób, w jaki szef kuchni trzymał gotowy produkt. Stopniowo wprowadzałem się do środka, usuwając bułkę, która wisiała w powietrzu na patykach na wysokości około półtorej stopy (45 cm). iPhone wykonał świetną robotę, przełączając ostrość, gdy poruszałem się wokół kawałka sushi z szefem kuchni w tle. Jeśli chcesz, możesz kliknąć ręcznie, aby zmienić fokus” – Jacob Król z TheStreet opowiedział swoje doświadczenia.

„Film wygląda świetnie, a obraz 3D jest niesamowicie realistyczny. Można je łatwo nagrywać, a klipy można zapisywać i odtwarzać w 2D w zwykłym formacie wideo. Ogólnie rzecz biorąc, ta funkcja jest przeznaczona dla produktu z 2024 r., którego cena wynosi 3500 USD, więc można śmiało powiedzieć, że większość ludzi nie będzie go kupować w najbliższym czasie. Ale wrażenia i tak robią wrażenie” – napisał Scott Stein z CNET.

Dodał też, że w przyszłym roku autorski edytor Apple Final Cut Pro otrzyma obsługę wideo przestrzennego. Obsługa wideo 3D pojawiła się w drugiej wersji beta iOS 17.2, która została wydana 9 listopada dla programistów i 10 listopada dla uczestników programu publicznych testów.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz