Aby chronić użytkowników przed potencjalnie niebezpiecznymi i wyraźnie złośliwymi aplikacjami mobilnymi na Androida, Google opracowało mechanizm wstępnego sprawdzania ich już na etapie instalacji. Nie jest jeszcze jasne, czy możliwe będzie wyłączenie tej kontroli.
System wykrywania złośliwego oprogramowania Google Play Protect, będący częścią sklepu z aplikacjami Play Store, zawsze miał możliwość sprawdzania aplikacji zainstalowanych z zewnętrznych źródeł pod kątem zagrożeń, jedynie wcześniej takie skanowanie odbywało się w tle. Teraz proces ten będzie realizowany przy użyciu interfejsu pełnoekranowego i głębokiego skanowania kodu. Google Play Protect nie będzie oferował takiego skanowania za każdym razem, gdy będziesz instalować aplikację z zewnętrznego źródła, ale tylko w przypadkach, gdy system nie był z nim wcześniej zaznajomiony. Na podstawie wyników skanowania poinformuje użytkownika, jaka jest ocena aplikacji: czy jest ona nieszkodliwa, czy zawiera potencjalne zagrożenie.
Google opublikował nawet zrzuty ekranu interfejsu silnika skanującego i jeśli wierzyć obrazkom, użytkownik będzie miał tylko dwie możliwości: „Skanuj aplikację” lub „Nie instaluj aplikacji”. Chociaż istnieje również pozycja „Więcej szczegółów”, pod którą może być ukryta opcja „Pomiń”. Według raportów Google funkcja skanowania aplikacji ze źródeł zewnętrznych zadebiutuje w Indiach, kraju wiodącym w rozprzestrzenianiu się mobilnego szkodliwego oprogramowania w 2018 roku.
Wcześniej okazało się, że mechanizm kontroli bezpieczeństwa w smartfonach Xiaomi blokuje instalację aplikacji w Chinach, które zostały zablokowane przez lokalne władze – w szczególności nie będzie można zainstalować Telegramu.