Amerykańskie organy regulacyjne nakazują Tesli wycofanie 362 758 pojazdów elektrycznych z powodu niebezpiecznego zachowania na skrzyżowaniach

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Amerykańskie organy regulacyjne nakazują Tesli wycofanie 362 758 pojazdów elektrycznych z powodu niebezpiecznego zachowania na skrzyżowaniach

Podczas niedawnego przemówienia Elon Musk przypomniał, że program testowania oprogramowania w wersji beta FSD jest już dostępny dla 400 000 właścicieli samochodów w Ameryce Północnej. W tym tygodniu okazało się, że NHTSA zmusiła firmę do aktualizacji oprogramowania w 362 758 samochodach ze względu na zagrożenia, jakie pojawiają się podczas przejeżdżania przez skrzyżowania w trybie automatycznym.

Przypomnijmy, że system sprzętowo-programowy FSD w swojej obecnej wersji pozwala pojazdom elektrycznym Tesli przejeżdżać przez skrzyżowania, zarówno regulowane, jak i nie, bez większej ingerencji kierowcy, i skręcać na nich w lewo. To właśnie z tymi manewrami automatyczne pojazdy, jak dowiedziała się agencja odpowiedzialna za bezpieczeństwo na drogach w Stanach Zjednoczonych, mają dość niebezpieczne problemy.

Po pierwsze, samochód elektryczny może nadal poruszać się prosto na skrzyżowaniach, na których ruch odbywa się tylko w jednym z bocznych kierunków. Po drugie, samochód jest w stanie pokonywać skrzyżowania bez całkowitego zatrzymywania się na linii zatrzymania. Po trzecie, pojazd elektryczny czasami mija jasnożółte światło bez niezbędnych środków ostrożności, mówią organy regulacyjne. Kolejna wada oprogramowania nie jest związana ze skrzyżowaniami, ale pozwala pojazdom elektrycznym Tesli przekraczać ograniczenia prędkości na niektórych odcinkach dróg.

Tesla podkreśliła, że ​​nie jest świadoma wypadków lub innych przypadków szkód wynikających z ujawnienia się tych wad oprogramowania, a Elon Musk na swoim profilu na Twitterze zaapelował do władz, aby nie używały terminu „wycofanie” w odniesieniu do takich sytuacji, gdy wystarczy zaktualizować oprogramowanie bezprzewodowo. Nazwał to słowo przestarzałym i całkowicie nieodpowiednim.

Oprogramowanie FSD będzie automatycznie aktualizowane w 362 758 pojazdach elektrycznych sprzedawanych w USA. Kampania obejmie Model S i Model X, wypuszczane w latach 2016-2023, Model 3 (2017-2023) i Model Y (2020-2023), które są wyposażone w oprogramowanie FSD Beta. Handel akcjami Tesli zakończył się wczoraj spadkiem ich kursu o około 7,5%.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz