Producent chipów MediaTek przekonał kalifornijski sąd do oddalenia pozwu, w którym oskarżono firmę o zawarcie nielegalnego partnerstwa z organizacją zajmującą się egzekwowaniem patentów w celu składania błahych pozwów mających na celu wypchnięcie rywala Realtek z rynku chipów do inteligentnych telewizorów, podaje Reuters.
Sędzia okręgowy USA Casey Pitts stwierdził, że roszczenia antymonopolowe Realtek przeciwko MediaTek i IPValue nie mogą być kontynuowane ze względu na doktrynę chroniącą prawo do wolności słowa zgodnie z Konstytucją USA. Jednocześnie sędzia zezwolił firmie Realtek na sprostowanie i ponowne złożenie pozwu. „W oparciu o nowo ujawnione informacje na temat niepokojącego zachowania oskarżonych z niecierpliwością czekamy na pełniejsze przedstawienie ich niewłaściwego postępowania w zmienionym oświadczeniu” – powiedział prawnik Realtek Rudy Kim.
Tajwańskie firmy Realtek i MediaTek produkują chipy stosowane w inteligentnych telewizorach i dekoderach. Według Realtek MediaTek posiada prawie 60% światowego rynku chipów. W zeszłym roku Realtek oskarżył MediaTek o płacenie IPValue „tajnych opłat za postępowanie sądowe” w celu składania błahych pozwów o naruszenie patentów w USA w celu osłabienia konkurencyjnej działalności Realtek. Z dokumentów sądowych wynika, że MediaTek zawarł umowę z Future Link, spółką zależną IPValue, na mocy której ma zapłacić 1 milion dolarów za złożenie pozwu lub uzyskanie licencji na patenty od Realteka lub Amlogic, innego konkurenta MediaTek.
Realtek twierdzi, że MediaTek wykorzystał pozwy Future Link, aby przekonać klientów, że Realtek jest „niewiarygodnym dostawcą”. MediaTek zrobił to rzekomo w celu wyparcia konkurenta i zmonopolizowania rynku procesorów do telewizorów. Jednak według sędziego Pittsa Konstytucja Stanów Zjednoczonych pozwala firmom „wnosić roszczenia do rządu bez obawy o odpowiedzialność antymonopolową”, w tym składać pozwy – umowa pomiędzy MediaTek i Future Link jest „wystarczająco powiązana z działalnością związaną ze składaniem wniosków”, aby zapewnić taką ochronę.