Amerykański regulator bada biznes chmurowy Microsoftu

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Federalna Komisja Handlu (FTC) przygotowuje się do wszczęcia dochodzenia w sprawie rzekomych praktyk antykonkurencyjnych stosowanych przez dział chmury Microsoftu. Departament bada oskarżenia firmy o nadużywanie swojej dominacji na rynku oprogramowania do pracy – Microsoft rzekomo narzuca warunki licencyjne, które uniemożliwiają klientom przesyłanie danych z platformy Azure do usług chmurowych konkurencji – podaje Financial Times, powołując się na własne źródła.

Do środków antykonkurencyjnych zalicza się m.in. znaczne podwyższenie opłat abonamentowych dla osób odchodzących, pobieranie wysokich opłat za rezygnację z usług firmy oraz rzekome uczynienie produktów Office 365 niekompatybilnymi z konkurencyjnymi usługami w chmurze. FTC nie zwróciła się jeszcze z formalnymi żądaniami przedstawienia dokumentów ani innych informacji w ramach przeglądu. Próba zakwestionowania praktyk biznesowych Microsoftu w chmurze będzie prawdopodobnie najnowszym atakiem przewodniczącej FTC Liny Khan na duże firmy technologiczne. Podczas swojej kadencji poczyniła znaczne wysiłki, aby ograniczyć dominację rynkową takich firm jak Meta✴ i Amazon.

Po powrocie Donalda Trumpa do Białego Domu jej miejsce prawdopodobnie zajmie ktoś inny. Następca Khana może przyjąć mniej asertywne stanowisko, ale nadal oczekuje się, że prawdopodobni kandydaci na to stanowisko będą w dalszym ciągu ścigać gigantów technologicznych, którzy rozgniewali obie główne partie w Waszyngtonie. Republikanie oskarżyli platformy internetowe o cenzurowanie wypowiedzi konserwatywnych. Decyzja o wszczęciu formalnego przeglądu zostanie podjęta po tym, jak FTC zwróci się do branży i opinii publicznej o opinie na temat praktyk biznesowych dostawców usług w chmurze. W listopadzie ubiegłego roku większość respondentów wyrażała obawy dotyczące konkurencji w tym sektorze – już wtedy agencja wskazywała na praktyki licencjonowania oprogramowania, które ograniczają możliwość jego wykorzystania w usługach chmurowych innych firm. Klienci są również obciążani opłatami za transfer danych z niektórych systemów chmurowych.

Microsoft zwrócił uwagę organów regulacyjnych w innych krajach na podobne problemy. Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) rozpoczął sprawdzanie działalności Microsoftu i Amazona na sygnał od regulatora telekomunikacyjnego Ofcom – klienci platform chmurowych skarżyli się mu, że są „związani” z jednym dostawcą: oferowano im rabaty za wyłączność, i zostali oskarżeni o odmowę świadczenia usług. W UE Microsoftowi udało się uniknąć formalnego postępowania antymonopolowego, podpisując umowę z grupą konkurencyjnych dostawców usług w chmurze. W 2022 roku FTC próbowała zablokować w sądzie przejęcie przez giganta oprogramowania firmy Activision Blizzard wydawcy gier – sąd federalny odrzucił żądania agencji, a jej decyzja jest obecnie składana.

Wolumen rynku usług chmurowych na koniec 2023 roku wyniósł 561 miliardów dolarów; w 2024 roku według Gartnera wzrośnie do 675 miliardów dolarów, a w 2025 roku osiągnie 825 miliardów dolarów. Liderem jest Amazon Web Services z 31% rynku, drugie miejsce należy do Microsoftu z 20%, a trzecie. Google Cloud z 12% udziałem w rynku.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz