Amerykański moduł Nova-C dotarł na Księżyc i nocą będzie próbował wylądować na satelicie

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Prywatny lądownik Nova-C należący do Intuitive Machines wszedł na kołową orbitę Księżyca o długości 92 km, uruchamiając swoje silniki napędowe na 408 sekund. Manewr uznano za udany i za niecały dzień Nova-C powinna wylądować na powierzchni Księżyca.

„Po przebyciu ponad 1 000 000 km Odyssey jest teraz bliżej Księżyca niż podróżowanie od końca do końca przez Space City w Houston w Teksasie” – opublikował Intuitive Machines w mediach społecznościowych X.

Zejście na powierzchnię Księżyca do krateru Malapert A o średnicy 24 km, około 300 km od południowego bieguna Księżyca, spodziewane jest nie wcześniej niż 23 lutego o godzinie 01:30 czasu moskiewskiego. Jeśli się powiedzie, będzie to pierwsze od 52 lat zejście na Księżyc amerykańskiego modułu, a także pierwsze lądowanie prywatnego lądownika i pierwsze wykonane niemal na granicy geograficznej bieguna południowego satelity (wg standardów NASA) ).

Moduł Nova-C, nazwany Odyssey, wystartował rakietą SpaceX Falcon 9 z Pad LC-39A w Kennedy Space Center na Florydzie 15 lutego 2024 r. To nie pierwszy prywatny pojazd, któremu udało się wejść na orbitę księżycową. Wcześniej osiągnięto to poprzez lądowanie modułów prywatnych firm z Izraela (Beresheet) i Japonii (Hakuto-R), ale oba z nich później uległy wypadkom podczas lądowania. Już wkrótce dowiemy się, czy Intuicyjne Maszyny będą w stanie dokonać tego naukowego wyczynu.

Zdjęcie Księżyca wykonane kamerą nawigacyjną modułu 21 lutego 2024 r

Moduł Nova-C powstał w ramach programów komercjalizacji przestrzeni kosmicznej NASA. Na pokładzie Odysei znajduje się 12 ładunków, z czego 6 jest reprezentowanych przez różne instrumenty NASA.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz