AMD już w trakcie pandemii musiało zainwestować w moce partnerów w produkcji podzespołów, które są wykorzystywane do produkcji podzespołów mikroprocesorowych. W tym tygodniu starszy wiceprezes Forrest Norrod wyjaśnił, że w segmencie konsumenckim skończył się brak komponentów, a AMD jest również bardzo zadowolone z pracy wykonanej w celu optymalizacji procesu TSMC pod kątem potrzeb firmy.
Forrest Norrod złożył odpowiednie oświadczenia na Goldman Sachs , która zakończyła się w tym tygodniu. Niedobór podzespołów AMD, jak przyznał, w ostatnich miesiącach był determinowany nie zdolnością TSMC czy GlobalFoundries do dostarczania swoim klientom chipów z procesorami, ale ograniczoną podażą substratów potrzebnych do produkcji tych procesorów. W ciągu ostatnich dwóch lat, jak wyjaśnił przedstawiciel AMD, firma mocno zainwestowała w zwiększenie produkcji podłoży przez swoich partnerów.
Do końca tego roku, według Norroda, w sektorze konsumenckim skończy się niedobór substratów, a w przyszłym roku problem zostanie wyeliminowany w segmencie serwerów, gdzie jest on bardziej odczuwalny.
Forrest Norrod mówił o relacjach z wykonawcami w kontekście harmonogramu przejścia na nowe standardy litograficzne. Jak mówi, każdy nowy etap procesu jest starannie optymalizowany przez TSMC pod kątem potrzeb AMD. Co więcej, ostatnia z firm stawiała inne wymagania procesom technicznym niż, powiedzmy, twórcy mobilnych procesorów do smartfonów. W przypadku technologii 7 nm AMD znajdowało się w czołówce rynku. Starszy wiceprezes AMD przyznaje, że przejście na 5 nm zajęło trochę więcej czasu, ale było to spowodowane warunkami rynkowymi, a nie warunkami technicznymi. Jeśli mówimy o segmencie serwerów, AMD spodziewa się aktualizować proces techniczny raz na 18 lub 21 miesięcy.
AMD jest bardzo zadowolone z pierwszych wyników migracji na technologię procesu 5 nm. Powinno to zapewnić firmie absolutne przywództwo zarówno pod względem wydajności tranzystorów, jak i efektywności energetycznej. Sam proces techniczny nie determinuje tempa rozwoju produktów AMD, jak wyjaśnił Norrod, firma wychodzi z potrzeb rynku w określonym momencie.
Ruth Cotter, starszy wiceprezes AMD ds. relacji z inwestorami, dodała, że ponieważ migracja każdego etapu litografii staje się droższa, przy ustalaniu harmonogramu migracji należy również wziąć pod uwagę czynnik zwrotu, w połączeniu z możliwością zaspokojenia przez nowe produkty potrzeb klientów. . Pod tym względem AMD bardzo pomaga układ wykorzystujący heterogeniczne chiplety. Technologia procesowa jest tylko jednym z czynników determinujących rozwój produktów AMD, a jej rdzeniem jest architektura opracowywana w oparciu o potrzeby klientów.