AMD powraca w 2020 r.: udział Ryzen w rynku komputerów stacjonarnych zbliża się do 20%

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Sprzedaż półprzewodników w ogóle, a komputerów w szczególności, powraca do wzrostu, a nowe dane analityków Mercury Research pokazują, że AMD będzie jednym z głównych beneficjentów ożywienia rynku. Sukces firmy zapewnia duży popyt na procesory Ryzen 7000 i 4. generacji EPYC. Samo AMD udostępniło dane z Mercury Research.

W segmencie procesorów klienckich w czwartym kwartale 2023 roku AMD zwiększyło swój udział ilościowy o 3,1 punktu procentowego (pp.) w stosunku do roku ubiegłego do 20,1% rynku. Pod względem przychodów roczny wzrost wyniósł 2 punkty procentowe. — w ostatnim kwartale ubiegłego roku AMD uzyskało 15,4% przychodów całego rynku procesorów klienckich.

Co więcej, w rynku procesorów do komputerów stacjonarnych udział jednostkowy AMD wyniósł 19,8% – to maksimum od drugiego kwartału 2022 roku, a także zbliżone do poziomów z połowy 2020 roku. W segmencie mobilnym jednostkowy udział AMD wyniósł 20,2% i jest jednocześnie najwyższym poziomem od połowy 2022 roku.

Jak wiecie, ubiegły rok był bardzo trudny dla rynku PC. Jednak najnowsze dane z różnych segmentów, np. producentów pamięci, jasno pokazują, że rynek optymistycznie patrzy na rok 2024. Przypomnijmy, że ten rok powinien być rokiem pecetów ze sztuczną inteligencją, dodatkowo pojawienie się Windowsa 12 zapowiada się na wzrost zainteresowania zakupem nowych pecetów.Jeśli tak się stanie, użytkownicy i firmy będą zainteresowane nowymi systemami i procesorami z wbudowane silniki AI.

Działalność serwerowa AMD radzi sobie jeszcze lepiej niż działalność kliencka dzięki najnowszej generacji procesorów EPYC. AMD podkreśla, że ​​jej udział w przychodach na rynku procesorów serwerowych wynosi 31,1%, co jest rekordem dla firmy. W ciągu roku udział spółki w ujęciu pieniężnym wzrósł o 4,0 punkty procentowe, co przyniosło rekordowe zyski w tym segmencie.

W ujęciu ilościowym wzrost AMD w segmencie procesorów serwerowych był jeszcze wyższy niż w ujęciu pieniężnym – spółka dodała 5,5 punktu procentowego. w porównaniu do IV kwartału 2022 roku. W rezultacie AMD zajmuje obecnie 23,1% rynku. AMD podkreśliło, że niewielki spadek udziału w czwartym kwartale w porównaniu z trzecim kwartałem „odzwierciedla większy wolumen sprzedaży procesorów serwerowych naszej konkurencji do zastosowań innych niż centra danych oraz większe dostawy Atom”. Bezimiennym konkurentem jest oczywiście Intel.

Przypomnijmy, że rok 2023 jako całość nie był zbyt udany dla Intela, ale w ostatnim kwartale roku sytuacja zaczęła się poprawiać. Z kolei działalność AMD w zakresie centrów danych spadła o 10% rok do roku, częściowo z powodu kurczenia się całego rynku i dostosowań w zakresie zapasów.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz