AMD pochwaliło się na swoim oficjalnym blogu niesamowitą wydajnością w grach swoich mobilnych procesorów Ryzen AI 300. Firma twierdzi, że jej chipy są średnio o 75% szybsze od procesorów Intel Lunar Lake. W rzeczywistości sprawy wyglądają nieco inaczej.
Dane AMD opierają się na 16 testach gier w rozdzielczości 1080p przy średnich ustawieniach jakości grafiki. Firma porównuje w nich Ryzen AI 9 HX 370 ze zintegrowaną grafiką Radeon 890M oraz procesor Intel Core Ultra 7 258V z grafiką Arc 140V. Według AMD Ryzen AI 9 HX 370 wykazuje średnio 75-procentową przewagę nad Core Ultra 7 258V. Przykładowo w Black Ops 6 czerwony chip zapewnia 99 klatek na sekundę, podczas gdy niebieski konkurent dostarcza jedynie 48 klatek na sekundę. Brzmi świetnie, dopóki nie zwrócisz uwagi na szczegóły przeprowadzanych testów.
W swoim procesorze AMD wykorzystuje wszystkie możliwe programowe akceleratory wydajności. W szczególności są to technologie skalowania i generowania klatek w FSR 3, a w grach bez obsługi FSR 3, w zastępstwie stosuje się generowanie klatek w oparciu o sterownik AFMF 2, który pozwala na zastosowanie modułu Anti-Lag technologie, AMD Fluid Motion Frames 2 (AFMF2), Radeon Super Rozdzielczość (RSR), Radeon Boost i/lub FidelityFX Super Rozdzielczość (FSR) były również wykorzystywane w grach, które je obsługują. Technologie RSR i AFMF2 współpracują ze sterownikami AMD, aby zapewnić generowanie klatek i skalowanie przestrzenne (FSR1) w grach, które natywnie nie obsługują skalowania/generowania klatek, natomiast Radeon Boost dynamicznie zmniejsza rozdzielczość renderowania w poszczególnych scenach.
Aby przetestować procesor Intel, AMD wykorzystało wyłącznie technologię skalowania Intel XeSS, a także FSR, gdzie XeSS nie był obsługiwany. Należy zaznaczyć, że XeSS nie posiada technologii generowania ramek, co automatycznie stawia AMD na lepszej pozycji. Z poprzednich testów wiadomo też, że FSR w dalszym ciągu działa lepiej na kartach graficznych AMD niż na konkurencyjnych rozwiązaniach, pomimo uniwersalnego wsparcia.
AMD pokazało także surową wydajność obu procesorów bez użycia jakichkolwiek upscalerów czy generatorów ramek. W tych warunkach procesor AMD wyposażony w zintegrowaną grafikę Radeon 890M zapewnił niemal taką samą wydajność, jak Core Ultra 7 258V z grafiką Arc 140V. Układ Intela w niektórych grach, m.in. w CoD: Black Ops 6 i Hitman 3, był nawet szybszy od Ryzen AI 9 HX 370. AMD nie podało jednak dokładnych danych dotyczących liczby klatek na sekundę, pokazując jedynie histogram, przez co nie można jednoznacznie określić, w jaki sposób znacznie szybszy lub wolniejszy niż HX 370.
Podobnie jak w przypadku wszelkich testów wewnętrznych, twierdzenie AMD o 75-procentowej wyższości należy traktować z przymrużeniem oka. W poście AMD wychwala przede wszystkim potencjalny wzrost wydajności o 75% poprzez zastosowanie technik opartych na oprogramowaniu w celu zmniejszenia obciążenia grafiki i poprawy wydajności. Jednak bez tego oprogramowania własne liczby AMD pokazują, że Ryzen AI 9 HX 370 działa na równi z procesorem Intel Core Ultra 7 258V. Jest to w dużej mierze zgodne z wynikami niezależnych przeglądów. Jak zauważył Tom’s Hardware, w swoich testach bez technologii akceleracji programowej, chip Intela przy rozdzielczości 720p był średnio o 6,7% szybszy od procesora AMD, a przy rozdzielczości 1080p był o 5,5% szybszy.