AMD osiągnęło sufit w segmencie procesorów do komputerów stacjonarnych, ale nadal odbiera Intelowi udziały w serwerach i urządzeniach mobilnych
W ciągu ostatniego kwartału AMD odnotowało wzrost przychodów na rynku procesorów do serwerów, notebooków i komputerów stacjonarnych oraz zwiększyło swoją obecność w każdym segmencie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wydaje się jednak, że sprzedaż procesorów AMD do komputerów stacjonarnych osiągnęła pewien pułap, gdyż trzeci kwartał z rzędu pozostała praktycznie niezmieniona.
Ostatnie kilka kwartałów było wyzwaniem dla rynków komputerów i serwerów, ponieważ producenci półprzewodników i ich klienci próbują normalizować poziom zapasów i pogodzić podaż z popytem. W przypadku AMD i Intela, dwóch głównych dostawców procesorów centralnych, w trzecim kwartale sytuacja generalnie wróciła do normy – producenci komputerów PC zwiększyli zakupy przed rokiem szkolnym i wyprzedażami świątecznymi, a producenci serwerów zwiększyli produkcję urządzeń opartych na najnowszych wersjach procesorów Procesory serwerowe EPYC i Xeon.
W porównaniu do trzeciego kwartału ubiegłego roku udział AMD w segmencie komputerów stacjonarnych wzrósł o 5,8 pp. (o 3,8 pp.). w segmencie urządzeń mobilnych i 5,8 p.p. w segmencie serwerów. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku zyski AMD wzrosły odpowiednio o 4,1%, 5,1% i 1,7% w segmencie komputerów stacjonarnych, notebooków i serwerów. Ogólnie rzecz biorąc, AMD zwiększyło swój udział w rynku procesorów konsumenckich do 19,4% w trzecim kwartale, co stanowi wyraźny wzrost z 17,3% w poprzednim kwartale lub 15% w trzecim kwartale 2022 roku.
Źródło obrazu: Sprzęt Toma
W trzecim kwartale 2023 roku udział AMD w procesorach do komputerów stacjonarnych wyniósł 19,2%, co oznacza niewielki spadek z 19,4% w poprzednim kwartale, ale znacznie wyższy niż 13,9% w najgorszym kwartale firmy w tym samym kwartale ubiegłego roku. Udział AMD w przychodach wzrósł zarówno kwartał do kwartału, jak i rok do roku, co sugeruje wyższą średnią cenę sprzedaży (ASP) wynikającą z przenoszenia popytu na droższe modele procesorów Ryzen 7000.
W segmencie procesorów mobilnych AMD kontrolowało 19,5% dostaw w trzecim kwartale 2023 r., w porównaniu z 16,5% w poprzednim kwartale i 15,7% w trzecim kwartale 2022 r. Szczytowy poziom AMD wynoszący 24,8% w drugim kwartale 2022 r. pozostaje nieuchwytny. Tym samym co piąty laptop sprzedany w nadchodzących miesiącach będzie oparty na procesorze AMD. Tymczasem udział AMD w przychodach odnotował szybszy wzrost we wspomnianych okresach, co sugeruje wyższe ASP i bardziej konkurencyjne oferty dla procesorów z serii Ryzen 7000.
Od 2017 roku AMD systematycznie zwiększa swój udział w rynku procesorów serwerowych, a lata 2022 i 2023 były dla firmy latami przełomowymi, gdyż wzrost jej udziałów gwałtownie przyspieszył. W trzecim kwartale 2023 roku udział AMD wyniósł 23,3%, w porównaniu z 18,6% w poprzednim kwartale i 17,5% rok wcześniej. Udział w przychodach wzrósł o 4,7% kwartał do kwartału i 5,8% rok do roku. Eksperci przypisują tak znaczący wzrost dużej popularności najnowszych procesorów AMD EPYC czwartej generacji, które stały się najpopularniejszymi produktami AMD do centrów danych.
Według Mercury Research ogółem AMD zwiększyło udział w rynku procesorów klienckich i serwerowych w trzecim kwartale 2023 roku, zarówno w ujęciu kwartał do kwartału, jak i rok do roku. Analitycy sugerują, że sukcesy AMD zostały osiągnięte dzięki niższej sprzedaży procesorów Intela. Jak jednak widać z wykresu, udział procesorów AMD do komputerów stacjonarnych praktycznie przestał rosnąć, co może wynikać ze zwiększonej konkurencji ze strony Intela, a także pewnych problemów nieodłącznie związanych z procesorami z serii Ryzen 7000.