AMD nadal naciskało na Intela w segmencie serwerów i procesorów do komputerów stacjonarnych, ale gwałtownie spadło w segmencie urządzeń mobilnych
Wyobrażenie o wynikach konfrontacji Intela i AMD na rynku procesorów centralnych tradycyjnie daje raport Mercury Research, z którym zapoznali się już przedstawiciele serwisu Tom’s Hardware. Chociaż AMD formalnie umocniło swoją pozycję w segmencie komputerów stacjonarnych, straciło pozycję w segmencie mobilnym na rzecz Intela, który obecnie odpowiada za większość przychodów firm z sektora urządzeń klienckich.
Opierając się na tezie o przewadze produktów Intela we wszystkich trzech głównych segmentach rynku procesorów, autorzy oryginalnej publikacji rozważają dynamikę zmian udziału AMD. W segmencie komputerów stacjonarnych wzrósł on kolejno o 0,6 punktu procentowego do 19,2%, a także wzmocnił się o 0,9 punktu procentowego w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
W segmencie procesorów do notebooków udział AMD spadł sekwencyjnie z 16,4% do 16,2%, przy spadku rok do roku o 6,3 punktu procentowego. Najwyraźniej właśnie ta okoliczność pozwoliła kierownictwu Intela na ostatniej kwartalnej konferencji sprawozdawczej ogłosić umocnienie pozycji firmy w segmencie procesorów klienckich, na który składa się około dwóch trzecich właśnie komponentów mobilnych.
Należy zauważyć, że statystyki Mercury Research nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu rzeczy w handlu detalicznym, ponieważ opierają się na danych od dostawców procesorów, a nie ich detalistów. Szefowa AMD, Lisa Su, przyznała na ostatniej kwartalnej konferencji, że firma od kilku kwartałów z rzędu dostarcza mniej procesorów, niż partnerzy sprzedają w sprzedaży detalicznej. Wynika to z wcześniej zgromadzonych zapasów produktów w sprzedaży detalicznej, więc dane Mercury Research mogą nie odzwierciedlać rzeczywistego obrazu popularności procesorów danej marki w sprzedaży detalicznej.
W segmencie serwerów AMD nadal umacnia swoją pozycję, w pierwszym kwartale udało się zwiększyć udział z 17,6 do 18% w porównaniu sekwencyjnym i umocnić go o 6,3 punktu procentowego w ujęciu rocznym. Przedstawiciele Intela regularnie snują prognozy na temat zdolności procesorów Xeon generacji Sapphire Rapids do odwrócenia tego trendu na korzyść tej firmy, ale jak dotąd takie nadzieje się nie sprawdziły. Przypomnijmy, że metoda liczenia udziału w rynku serwerów firmy Mercury Research uwzględnia wszystkie typy systemów serwerowych, podczas gdy IDC bierze pod uwagę tylko klasyczne systemy z jednym lub dwoma gniazdami procesorowymi.