AMD kończy 55 lat

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

1 maja 1969 roku Jerry Sanders wraz z grupą siedmiu podobnie myślących osób założył firmę AMD i dlatego w tym tygodniu obchodziła ona 55. rocznicę swojego istnienia. Nie można powiedzieć, aby kolejnej rocznicy towarzyszyły jakiekolwiek wydarzenia; kamień milowy nie był szczególnie celebrowany w sferze publicznej, a „rocznicowe” produkty wydawane w limitowanych edycjach nie były nawet mu dedykowane. Jednak rok rocznicowy jeszcze się nie zakończył, więc może jeszcze nadejść więcej.

Jerry Sanders, który przed założeniem AMD kierował działem marketingu amerykańskiej firmy Fairchild Semiconductor, zdołał pozostać na czele swojego pomysłu do 2002 roku, ustępując miejsca dyrektorowi generalnemu Hectorowi Ruizowi. Nawiasem mówiąc, założyciele Intel Corporation, Robert Noyce i Gordon Moore, również wywodzili się z zespołu Fairchild Semiconductor, więc zaprzysiężeni konkurenci w pewnym momencie byli „prawie krewnymi”. Przed decyzją o założeniu Nvidii w 1993 roku, obecny dyrektor generalny pierwszej z firm, Jensen Huang, także zdążył pracować w AMD, więc historia wielu dużych firm w Dolinie Krzemowej jest ściśle ze sobą powiązana.

W 1972 roku AMD weszło na giełdę i rozpoczęło produkcję komponentów półprzewodnikowych. W 1996 roku przejęła producenta procesorów NexGen i do tego czasu produkowała procesory o architekturze kompatybilnej z x86, które w swoim podstawowym zestawie funkcji powielały produkty Intela. W 2000 roku AMD wypuściło swój pierwszy procesor Athlon pracujący z częstotliwością 1 GHz. W 2003 roku wprowadziła na rynek serwerowy procesory Opteron. Hector Ruiz pozostawał na czele firmy do 2008 roku. To za jego kierownictwa miało miejsce przejęcie kanadyjskiego producenta rozwiązań graficznych ATI Technologies, znanego z kart graficznych Radeon. Od 2006 roku AMD zyskało prawo do bycia uważanym za dostawcę zarówno procesorów centralnych, jak i graficznych.

W 2013 roku AMD wypuściło pierwszy procesor graficzny do konsoli do gier Sony PlayStation 4. W następnym roku firmą kierowała obecna dyrektor generalna Lisa Su, dzięki której staraniom do 2017 roku pojawiły się procesory Ryzen o architekturze Zen, które posiadała. ręką w tworzeniu, wszedł na rynek legendarny Jim Keller. Co ciekawe, rok wcześniej siedziba AMD została przeniesiona z Sunnyvale do Santa Clara w Kalifornii, choć do września 1969 roku mieściła się w tej drugiej lokalizacji. Dzień wcześniej firma opublikowała także odrestaurowany film, który pierwotnie był poświęcony 40-leciu AMD, co widać powyżej;

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz