Amazon ogłosił zamiar uruchomienia niezależnej chmury dla Europy – fragmentu infrastruktury skierowanej do firm działających w branżach podlegających ścisłym regulacjom oraz organizacji sektora publicznego. Amazon Web Services European Sovereign Cloud będzie hostowana w Europie i będzie działać niezależnie od innych operacji chmurowych amerykańskiego giganta technologicznego.
Klienci nowego systemu będą mogli przechowywać ważne dane na terenie Unii Europejskiej; Kontrolę nad działalnością i wsparcie lokalnej infrastruktury sprawować będą wyłącznie mieszkańcy Unii Europejskiej oraz pracownicy AWS zlokalizowani w regionie. Uruchomienie usługi odzwierciedla potrzebę przestrzegania przez lokalne firmy rygorystycznych przepisów dotyczących ochrony danych w regionie oraz dążenie regionu do „suwerenności cyfrowej”, czyli strategii UE w zakresie kontrolowania jego danych i technologii.
Idea suwerenności cyfrowej nie ma jednoznacznego sformułowania, wiąże się jednak z dążeniem władz europejskich do stymulowania rozwijanych tu technologii krytycznych oraz ustalenia rygorystycznych zasad przesyłania i przechowywania danych. Ponieważ lokalne firmy i rządy o znaczeniu krytycznym coraz częściej hostują swoje zasoby w infrastrukturze chmury publicznej Amazon i Microsoft, w Europie rosną obawy dotyczące przechowywania danych na zagranicznych serwerach. Pojawienie się suwerennej chmury Amazona jest próbą rozwiania części tych obaw. Google, Microsoft i Oracle oferowały już wcześniej podobne usługi w Europie.