Amazon ogłosił duże osiągnięcie swojego projektu dotyczącego Internetu kosmicznego, Projektu Kuiper: prototypowe satelity KuiperSat-1 i KuiperSat-2, wystrzelone w październiku tego roku, pomyślnie wmanewrowały na orbitę. Było to możliwe dzięki innowacyjnemu systemowi trakcji elektrycznej. Projekt Kuiper ma na celu rozmieszczenie konstelacji 3236 satelitów w celu zapewnienia dostępu do Internetu na całym świecie.
Pojazdy testowe KuiperSat-1 i KuiperSat-2 zostały wystrzelone na rakiecie Atlas V United Launch Alliance (ULA) 6 października. Mają na celu testowanie zarówno sprzętu, jak i oprogramowania, w tym obiektów i procedur kontroli naziemnej, które będą stosowane w całej konstelacji satelitów. Amazon planuje wystrzelić pierwsze działające satelity na początku przyszłego roku i rozpocząć beta testy usługi z wybranymi firmami do końca 2024 roku.
Licencja FCC nakłada na Amazon obowiązek umieszczenia na orbicie co najmniej połowy z planowanych 3236 satelitów do połowy 2026 roku. Masowa produkcja satelitów rozpocznie się pod koniec tego roku w fabryce Amazona w Kirkland w stanie Waszyngton. Firma spodziewa się, że moce produkcyjne pozwolą na produkcję do czterech urządzeń dziennie.
Jedną z kluczowych cech tych satelitów jest ich układ napędowy. Wykorzystuje efekt Halla, działa na energię słoneczną i wykorzystuje krypton jako płyn roboczy. W silnikach jonowych krypton ulega jonizacji, to znaczy traci lub zyskuje elektrony, tworząc jony. Jony te są następnie przyspieszane w polu elektrycznym, tworząc ciąg. Silniki jonowe, opracowane przez zespół Projektu Kuiper w Redmond, wprowadzają satelity na orbitę i umożliwiają ich uwolnienie do atmosfery w kontrolowany sposób w celu spalenia pod koniec ich życia.
„Bezpieczeństwo kosmiczne i zrównoważony rozwój były podstawą Projektu Kuiper od samego początku, a nasz układ napędowy jest jednym z pierwszych systemów, które zbudowaliśmy i przetestowaliśmy w laboratorium. Nasze niestandardowe silniki są doskonałym przykładem innowacji firmy Kuiper, a wykorzystanie ich do bezpiecznego manewrowania w przestrzeni kosmicznej było kluczową częścią naszej misji Protoflight. Pozytywne wyniki jeszcze bardziej dodają nam pewności co do naszych planów rozmieszczenia i obsługi konstelacji satelitów” – powiedział Rajeev Badyal, wiceprezes ds. technologii w Project Kuiper.
Amazon wyraził również zaniepokojenie koniecznością stworzenia skutecznych możliwości manewrowania dla wszystkich satelitów lecących na wysokości powyżej 400 km. Firma zachęca operatorów satelitów do udostępniania informacji o manewrach w celu poprawy bezpieczeństwa i przewidywalności lotów na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Projekt Kuiper firmy Amazon, pozostając w tyle za siecią Starlink firmy SpaceX, stanowi znaczący krok w rozwoju Internetu na całym świecie. Pomyślne testy satelitów testowych KuiperSat-1 i KuiperSat-2 potwierdzają wiedzę techniczną firmy Amazon i znaczenie innowacji dla bezpieczeństwa kosmicznego. Postępy te mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu dostępu do Internetu tam, gdzie jest on nadal niedostępny.