Amazon poinformował, że pomyślnie przetestował kosmiczne łącze laserowe pomiędzy dwoma prototypowymi satelitami internetowymi Projektu Kuiper. Komunikacja laserowa między satelitami komunikacyjnymi na orbicie umożliwi abonentom na Ziemi wymianę danych z niskim opóźnieniem, dzięki czemu pasażerowie samolotów, statków wycieczkowych i mieszkańcy odległych lokalizacji będą mogli uzyskać wszechobecny szybki Internet.
Konstelacja satelitów komunikacyjnych Amazon Project Kuiper powstaje jako konkurent usługi Starlink firmy SpaceX. Biorąc jednak pod uwagę sponsoring projektu Amazon przez Pentagon, który w 2022 roku przyznał firmie grant o wartości 67 mln dolarów na demonstrację optycznego przekaźnika satelitarnego, konstelacja Projektu Kuiper jest uważana przez wojsko USA za zabezpieczenie dla jej potrzeb. Jest to tym ważniejsze, że Amazon będzie także udostępniał zasoby obliczeniowe i chmurowe za pośrednictwem sieci satelitów, które subskrybuje także wojsko.
„Na początku listopada ustanowiliśmy pierwsze udane łącza optyczne między dwoma naszymi prototypowymi satelitami, co umożliwiło nam wysyłanie i odbieranie danych z prędkością do 100 Gb/s przez okres testowy trwający godzinę lub dłużej” – poinformował Amazon na firmowym blogu post.
W trybie testowym kanałem laserowym na odległość 1000 km przesyłano i odbierano różnorodne dane, m.in. symulując zakupy w sklepach internetowych, oglądając filmy w wysokiej rozdzielczości i przeglądając strony internetowe.
Amazon nie jest osamotniony w dążeniu do wprowadzenia komunikacji laserowej w przestrzeń kosmiczną. Satelity sieci Starlink wymieniają również informacje za pomocą laserów. Kanały optyczne działają w próżni z większą prędkością niż w przypadku linii światłowodowych, co zwiększa ich przepustowość.
NASA zmierza także w stronę komunikacji laserowej w kosmosie. Na pokładzie ISS pojawił się sprzęt do zorganizowania laserowego kanału komunikacji z Ziemią z prędkością 1,2 Gbit/s, a nieco wcześniej testowano laserową komunikację kosmiczną dalekiego zasięgu, gdy stacja Psyche transmitowała informacje z odległości 16 mln km.
Wdrożenie konstelacji Amazon Project Kuiper rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 roku. Testowanie kanałów rozpocznie się później w 2024 r., ale tylko z wybranymi klientami. W sumie konstelacja Kuipera będzie miała 3236 satelitów.