Amazon częściowo przeniesie centrum danych w Oregonie na ogniwa paliwowe, ale nie chodzi o środowisko

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Według The Register Amazon planuje przekształcić niektóre swoje amerykańskie centra danych w Oregonie w ogniwa paliwowe na gaz ziemny. To częściowo rozwiąże problemy energetyczne, z jakimi borykał się dostawca chmury w tym regionie.

Zauważono, że Amazon w Oregonie miał konflikt z właścicielami ziemskimi, którzy sprzeciwiali się przecinaniu przez ich terytoria linii wysokiego napięcia (linii elektroenergetycznych). Ponadto na początku tego roku ogłoszono, że stan zamierza radykalnie zaostrzyć wymagania dotyczące emisji CO2 dla centrów danych. Ponadto uważa się, że Amazon jest jednym z głównych źródeł gazów cieplarnianych.

Jak się teraz okazało, Amazon planuje zainstalować ogniwa paliwowe o mocy około 75 MW w trzech data center (3×24,3 MW), z możliwością rozbudowy w przyszłości do czterech dodatkowych lokalizacji. Takie systemy będą generować prąd na miejscu, co uchroni Amazona przed koniecznością układania linii energetycznych i będzie wykorzystywane jako główne źródło energii. Jednak przy wykorzystaniu gazu ziemnego CO2 nadal będzie produktem ubocznym, co może budzić niezadowolenie władz. Jednak w przyszłości instalacje mogą zostać przeniesione np. na biogazy pozyskiwane z rolnictwa.

Według raportu zrównoważonego rozwoju Amazona, emisja CO2 firmy wzrosła o 18% w 2021 roku. W 2022 roku Amazon ogłosił 133 nowe projekty OZE w 11 krajach o łącznej mocy 8,3 GW, ustanawiając kolejny rekord. W sumie firma ma na swoim koncie 401 takich projektów, z czego 164 dotyczą elektrowni słonecznych i wiatrowych, a kolejne 237 dotyczą umieszczania paneli fotowoltaicznych na dachach. Amazon zamierza otrzymywać od nich nawet 56 881 GWh rocznie. Celem firmy jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 r. i pełne zaspokojenie zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych do 2025 r.

Powiązane materiały:

TrendForce: Amazon, Google, M**a i Microsoft ograniczą zakupy serwerów w 2023 roku AWS inwestuje 35 miliardów dolarów w rozbudowę centrum danych w Wirginii Microsoft i Plug Power pomyślnie przetestowały wodorowe ogniwa paliwowe do tworzenia kopii zapasowych centrów danych Positive Technologies zamyka biura w Wielkiej Brytanii i Czechach CROC udostępnia mapę rosyjskich rozwiązań informatycznych dla przemysłu naftowo-gazowego

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz