Alphabet (Google) powraca do dwucyfrowego wzrostu przychodów, ale biznes w chmurze nie spełnia oczekiwań

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy kwartalna dynamika wzrostu przychodów Alphabetu mierzona była w postaci jednocyfrowej, zatem wyniki minionego kwartału odcinają się od tej tendencji, wykazując 11% wzrost przychodów do 76,69 mld dolarów. dynamika przychodów nie była zgodna z oczekiwaniami rynku, w związku z czym po zamknięciu notowań akcje holdingu spadły o 7%.

Przychody z reklam w YouTube, jak podaje CNBC w odniesieniu do StreetAccount, sięgnęły 7,95 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 12,5% i przekroczyło oczekiwania inwestorów. W obszarze Google Cloud, choć przychody wzrosły o 22,5% do 8,4 miliarda dolarów, nie spełniło to oczekiwań rynku. Z tego powodu akcje Alphabetu po handlu spadły o 7%. Z drugiej strony działalność w chmurze przyniosła Google zysk operacyjny w wysokości 266 milionów dolarów w porównaniu ze stratą operacyjną w wysokości 440 milionów dolarów rok wcześniej. Wzrost przychodów z chmury utrzymał się we wszystkich branżach, produktach i lokalizacjach geograficznych, ale Google wyczuł, że klienci starają się optymalizować swoje koszty w segmencie chmury. Reklama w wyszukiwarce Google przyniosła firmie 59,7 miliarda dolarów, czyli o 9,5% więcej niż rok wcześniej. Zysk netto holdingu wzrósł o 41,5% do 19,7 miliarda dolarów, zysk operacyjny wzrósł o 24,5% do 21,3 miliarda dolarów, a marża zysku operacyjnego wzrosła z 25 do 28%.

Hosting wideo YouTube Shorts, który konkuruje z TikTokiem, ma obecnie średnio 70 miliardów wyświetleń dziennie, w porównaniu z 50 miliardów na początku tego roku. Działalność Waymo jest strukturalnie częścią linii przychodów Other Bets, która zwiększyła przychody w ciągu roku z 208 milionów dolarów do 297 milionów dolarów, ale jednocześnie zmniejszyła straty z 1,23 do 1,19 miliarda dolarów. W styczniu Google musiał ogłosić redukcję o około 6 % swojego personelu, który w wartościach bezwzględnych liczył 12 000 osób. W zeszłym miesiącu setki pracowników działu HR holdingu zostało zmuszonych do rozpoczęcia poszukiwania nowej pracy. Inne jednostki Alphabetu, w tym Waymo, również zostały zmuszone do cięć personelu. Od początku tego roku akcje holdingu zwyżkowały o 47%, co na tle 11% wzrostu indeksu S&P 500 wygląda na dobry wynik.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz