AI nauczyła się określać miłość od pierwszego wejrzenia

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Grupa naukowców z University of Cincinnati opracowała technologię rozpoznawania „fizjologicznej synchronizacji” dwojga ludzi na podstawie wyłącznie reakcji fizjologicznych – tętna, oddychania i pocenia się. Dziś dane te z łatwością gromadzą gadżety ubieralne, co umożliwia wykrycie nawet nieświadomych sympatii rozmówców. Platforma może określić w locie, czy nadajesz na tej samej długości fali, a to jest dużo warte.

Wzajemna sympatia przejawia się głębiej w trakcie poważnej rozmowy lub w trakcie wspólnego rozwiązania złożonego problemu. Wszystko to można łatwo wykryć w procesie analizy mowy, ale przejawia się to również w takich reakcjach autonomicznego układu nerwowego, jak synchronizacja tętna, oddechu i innych reakcji rozmówców.

„Fizjologiczna synchronizacja jest widoczna nawet wtedy, gdy ludzie rozmawiają przez Zoom” – wyjaśnił współautor badania Vesna Novak, adiunkt elektrotechniki na University of California College of Engineering and Applied Sciences.

Jednocześnie badanie miało na celu wyodrębnienie scenariuszy rozmów na podstawie samych wskaźników fizjologicznych. Słowa mogą oszukiwać lub nieumyślnie wprowadzać w błąd. Fizjologii prawie nie da się oszukać. Przynajmniej nie bez specjalnego przeszkolenia, co nie ma miejsca w codziennych sytuacjach.

W eksperymencie na ludziach algorytm komputerowy był w stanie rozróżnić cztery scenariusze komunikacji z dokładnością do 75%.

„Być może dzięki naszemu systemowi możesz określić, które osoby w organizacji najlepiej współpracują ze sobą jako grupa, a które są naturalnymi antagonistami” – mówią autorzy.

Algorytm może również pomóc zaangażować uczniów w komunikację z nauczycielem, ocenić zaufanie pacjenta do lekarza prowadzącego, czy też podpowiedzieć na pierwszej randce o potencjalnym rozwoju dalszych relacji w parze.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz